SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Nowy smartfon? Czemu nie. Tylko jak często zmieniać telefon?

fot. mat. prasowe

Nowy smartfon to często proste założenie. Skoro już kupuje się model za kilka tysięcy zł, jego właściciel wierzy, że będzie użytkował go przez lata. Tymczasem nowe smartfony szybko się deaktualizują, ich krystalicznie czyste ekrany się zarysowują, a bateria działa zaskakująco krótko. Tak powstaje pytanie: czy to już czas na zmianę telefonu na nowy?

Stąd bierze się inny dylemat użytkowników telefonów komórkowych. To optymalny czas używania smartfonów. Jest to dziś jeden z tych przedmiotów, które bezpośrednio rzutują na jakość naszej codzienności. Nie jest bowiem wyłącznie narzędziem zapewniającym kontakt z rodziną, bliskimi czy pracą. To dziś wielofunkcyjne urządzenie niezbędne do oglądania multimediów, wykonywania zdjęć, słuchania muzyki, surfowania po sieci czy nawigacji samochodowej. W efekcie, zużycie smartfona bywa wręcz niewiarygodnie duże. Łatwo sprawdzić na liczniku, jak wiele godzin pozostaje on włączony przez dobę. Kiedy w takim razie nadchodzi czas na to, by – już chyba zużyty – smartfon zastąpić nowym modelem?

Polak wymienia telefon co dwa lata

Jeśli przyjąć za wyznacznik analizy operatorów, przeciętny czas użytkowania telefonów komórkowych w Polsce to około 2 lata. Po tym czasie modele te zostają wymieniane na nowe. Wynika to oczywiście z możliwości, jakie zapewniają abonamenty komórkowe i dostawcy usług telekomunikacyjnych. Większość telefonów brana jest na raty, a jednym z magnesów, którymi kuszą sami operatorzy jest możliwość zakupienia nowego urządzenia w promocyjnej cenie. W efekcie coraz więcej smartfonów ląduje bezużytecznych w szufladach, a w ich miejsce klienci dobierają nowe modele o jeszcze lepszych funkcjonalnościach.

Gdzie kupić nowy telefon komórkowy?

Planując zakup nowego smartfona, warto porównać promocyjne ceny operatorów obliczone wraz z abonamentem w kontrze do bazowej ceny tych samych modeli, ale w sklepach. One również umożliwiają sprzedaż ratalną. Dysponując zakontraktowanym i dużymi ilościami towaru są w stanie zapewnić wyjątkowo niskie ceny oraz promocje i rabaty. Jeśli więc planujesz zakup telefonu rzeczywiście co 2 lata, jak pokazuje polska średnia, rozważ zarówno propozycje operatorów, jak i oferty sklepów z elektroniką użytkową.

Warto jednak przeanalizować sens zakupu telefonu już po takim czasie. Według analiz branżowych cykl rzeczywistych zmian, które wpływają na jakość smartfona, odbywa się w przedziale 3-4 lat. Tak więc dopiero po takim okresie można mówić, że model X jest zdecydowanie lepszy pod względem funkcjonalności i potencjału od modelu Y, który zadebiutował cztery lata wcześniej. Duże znaczenie ma tu aktualizacja oprogramowania.

Operatorzy są w stanie poprzez internet wgrywać na urządzenia docelowe rozwiązania poprawiające jakość poszczególnych funkcji nawet na starszych smartfonach. Może być więc tak, że telefon, który wydaje się nam być nieco leciwy, po takiej aktualizacji nabierze nowych cech – stanie się szybszy i bardziej efektywny. Efekt? Można spodziewać się, że wymiana telefonu w cyklu dwuletnim jest tylko zbędnym wydatkiem, który wynika głównie ze swoistej gadżetomanii właściciela.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone