SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Nowy dom czy mieszkanie? Zalety i wady obu rozwiązań

fot. mat. prasowe

Własny dom to spełnienie marzeń. A mieszkanie? Tańsza alternatywa, mniejsze koszty i szybszy zakup? Własna nieruchomość jest dużą inwestycją, często na całe życie. Trzeba więc wiedzieć na co możesz liczyć, czego się spodziewać i na ile możesz sobie pozwolić. Pierwszym, stawianym sobie pytaniem jest nowy dom czy mieszkanie? Zalety i wady obu rozwiązań pomogą zrobić bilans i podjąć właściwą decyzję.

Gdzie chcę mieszkać, a gdzie mogę? Czyli bilans możliwości

Dom czy mieszkanie? Nowe czy z rynku wtórnego? W mieście czy poza nim? Wiele pytań nasunie się zanim podejmiesz ostateczną decyzję o swoim wymarzonym miejscu. Decydując się na samodzielne lokum, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim:

l możliwości finansowe – ile jesteś w stanie zaoszczędzić, wydać lub zaciągnąć kredytu, żeby mieć „coś” swojego?

l warunki lokalowe – czy nie będzie przeszkadzało ci towarzystwo sąsiadów za ścianą lub czy jesteś gotowy na prace gospodarcze we własnym domu, jak koszenie trawnika lub naprawianie usterek?

l koszty eksploatacji – ile jesteś w stanie wydać na comiesięczne opłaty, rachunki, media?

l lokalizacja – czy Twoim marzeniem jest mieszkać w mieście, czy raczej w spokojnych dzielnicach poza aglomeracją?

Wszystkie te czynniki są bilansem, który decyduje o tym jaki typ nieruchomości wybierzesz i na jaki możesz sobie pozwolić. Aby mieć pewność wyboru, warto porównać oba rozwiązania.

Nowy dom czy mieszkanie, czyli ile pieniędzy trzeba mieć w budżecie?

Wydaje się, że budowa domu to luksus, na który można sobie pozwolić tylko wtedy, kiedy ma się „miliony” na koncie. Czy mieszkanie to zatem tańsza alternatywa własnych czterech kątów? Warto przyjrzeć się wszystkim kosztom, związanym z nabyciem nieruchomości.

Dom – koszty budowy lub kupna

Dom można budować, przebudować lub kupić. Spodziewać się należy zróżnicowanych cen, adekwatnych do stanu nieruchomości i jej lokalizacji. Wiele osób decyduje się jednak na budowę domu od podstaw. Jakie są jego koszty i etapy prac?

1. Działka – to od niej wszystko się zaczyna. Na niej stanie wymarzona nieruchomość. Cena nabycia? Uzależniona od lokalizacji, wielkości oraz przyłączy medialnych, czyli gazu, prądu, wody lub telekomunikacji. Najpopularniejsze wielkości działek to 10 arów na których można postawić funkcjonalny, rodzinny dom i jednocześnie mieć miejsce na solidny kawałek „podwórka”. Szacuje się, że za popularną, 10. arową działkę na obrzeżach miasta, płaci się od 150 do 200 tys. złotych.

2. Projekt budowlany, sprawy urzędowe, pozwolenia i dokumentacja – wszystko to jest ważne, o wszystko trzeba zadbać. Sam projekt domu można nabyć w internecie, ale musisz wiedzieć, że każda, wnoszona do niego poprawka, kosztuje. Warto współpracować z renomowaną pracownią architektoniczną taką jak Projekty Domów MG Projekt, która nie tylko opracuje dokumentację, ale wie, jak i gdzie załatwić wszystkie sprawy urzędowe. Dobry projekt domu to niższe koszty budowy, więc na tym etapie nie należy oszczędzać.

3. Prace budowlane – w tym momencie zaczyna się prawdziwa przygoda z budową i prawdziwe wydawanie pieniędzy. Wszystko uzależnione jest od twojego zaangażowania, wyborów i poszukiwań. Jeśli chcesz mieć taniej, musisz jeździć, porównywać i negocjować. Kosztują materiały, ale też usługi. Ekipy budowlane, które mają pełne ręce roboty i są polecane, cenią się, ale jednocześnie możesz być pewien ich solidności i profesjonalizmu. Ile wydasz pieniędzy do stanu surowego zamkniętego? Przyjmuje się, że za funkcjonalny dom jednorodzinny o powierzchni 120m2 możesz wydać od 150 do 300 tys. złotych. Wszystko uzależnione jest od materiałów i innych wydatków.

4. Prace wykończeniowe – nie bez przyczyny mówi się, że to „studnia bez dna”. Na drobnych pracach instalacyjnych i późniejszym urządzaniu domu możesz wydać fortunę, ale ten etap cieszy. Dlaczego? Mury już stoją, dach jest pokryty i pomału wszystko przybiera realnych wymiarów. W tle widać już kąty, które za niedługo będą zapełnione twoimi przedmiotami. Na prace wykończeniowe składają się: instalacje, wylewki, podłogi, sufity, gładzie, montaż armatury i elementów stałych. Koszty, które prawdopodobnie poniesiesz za wykończenie domu do stanu, w którym będzie można w nim zamieszkać to kolejne 150 do 300 tys. złotych.

Oczywiście jest też opcja zakupu domu w rynku wtórnego lub pierwotnego, czyli od dewelopera. O ile inwestycja w stare budownictwo jest czasem bardzo atrakcyjna i można liczyć na okazje, o tyle nowe domy, które wymagają wykończenia są najczęściej wysoko wyceniane a pułap rzadko kiedy spada w dół.

Mieszkanie – szybkie kupno, szybkie wprowadzenie?

Z mieszkaniem jest tak, że kiedy wpada w oko, za kilka tygodni lub miesięcy można w nim zamieszkać. W zależności od tego, czy dysponujesz pełną kwotą pieniędzy na zakup, czy starasz się o przyznanie kredytu. Jakie są realne koszty mieszkań na obecnym rynku?

Wszystko uzależnione jest od lokalizacji i metrażu mieszkania, oraz tego, czy pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego. Ceny podawane są w złotych za m2, które trzeba przemnożyć przez rzeczywisty metraż użytkowy.

Mieszkania rynku pierwotnego zachęcają najczęściej pięknymi, nowoczesnymi przestrzeniami, zielenią wokół budynku i bezpiecznym, zamkniętym terenem. Za wszystko to jednak trzeba zapłacić, a spodziewać się można kwot od 350 do 600 tys. złotych za popularny metraż, czyli około 45m2.

Rynek wtórny oferuje przede wszystkim mieszkania, które istnieją i funkcjonują od kilku lub kilkudziesięciu lat. Nie możesz spodziewać się tu raczej ekstrawagancji i luksusu, ale przekłada się to w niższej cenie. Kupione mieszkanie możesz też wyremontować, tworząc własną, nowoczesną przestrzeń. Cena mieszkań rynku wtórnego oscyluje w granicach 200 do 450 tys. złotych za tożsamy metraż, czyli 45m2.

Gdzie się mieszka wygodniej? Własne podwórko czy wygoda spółdzielni?

Życie w mieszkaniu jest traktowane jako wygodne. Dlaczego? Przede wszystkim nie martwisz się niczym, co jest związane z całą „otoczką”, czyli koszeniem trawnika, odśnieżaniem lub drogą dojazdową. Jesteś częścią wspólnoty, którą administruje najczęściej spółdzielnia. Wśród cech, które należy wyróżnić w życiu budynków wielorodzinnych są:

l dobra lokalizacja – nieruchomości usytuowane są najczęściej w miastach lub miejscach z dobrym dostępem do komunikacji i miejsc użytku publicznego. Możesz mieć pewność, że sklep, przychodnia, przystanek autobusowy będą kilka kroków od miejsca zamieszkania;

l sąsiedzi – mogą być wadą lub zaletą. Życie w budynku wielorodzinnym jest ściśle związane z obecnością lokatorów za ścianą. Ci mogą okazać się przyjaźni lub uporczywi. Samemu musisz mieć też świadomość, że nie jesteś w budynku sam i powinieneś dostosować się do oczekiwań sąsiedztwa;

l mały metraż – nawet sporej wielkości mieszkania są mniejsze od przestrzeni domów jednorodzinnych i trzeba się z tym liczyć. Popularnym układem pomieszczeń jest tak zwane „M2” lub „M3”, czyli kuchnia, łazienka, salon i jeden lub dwa pokoje użytkowe. Dla jednych mało, dla innych wystarczająco;

l brak garażu – nie jest tak zawsze, ponieważ nowe budownictwo przewiduje podziemne miejsca parkingowe, ale zazwyczaj samochody stawiane są przed budynkami lub w strefach parkingowych, wydzielanych na dużych osiedlach. Okazuje się to być problemem nie tylko dla ciebie i twojej rodziny, ale często odwiedzających cię znajomych, dla których może zabraknąć miejsca.

Jak zatem się mieszka we własnym domu? Czy to raj na ziemi? Okazuje się, że nie zawsze. Wśród cech mieszkania w niezależnej parceli, które dyktują komfort, wyróżnić należy:

l duża przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz – oprócz tego, że cała rodzina i bagaż każdego z członków znajdzie w domu swoje miejsce, ważna jest też strefa przed budynkiem, z której można wspólnie korzystać. Ogród, bez wątpienia jest kawałkiem zieleni, gdzie można beztrosko spędzać czas, relaksować się i toczyć życie towarzyskie;

l obowiązki gospodarcze – twój dom to twoje obowiązki. Za wszystko odpowiadasz samodzielnie. Zepsuty kran, koszenie trawnika, odśnieżanie, dachówka, która odpadła na skutek wiatru? Elementy, które decydują o estetyce, ale i funkcjonalności są w twoich rękach i umiejętnościach;

l prywatność – najbliższy sąsiad znajdzie się za płotem, więc nie musisz martwić się o hałasy zza ściany i utrzymywanie ciszy po zmroku;

l własny garaż – miejsce, gdzie możesz bezpiecznie parkować samochód jest czynnikiem, który wpływa na komfort życia w domu. Nie ma potrzeby myśleć o „skrobaniu” szyb zimą, zastanawianiu się czy znajdziesz postój po przyjeździe do domu, oraz tym, czym twoi goście będą mieli gdzie zaparkować, kiedy cię odwiedzą;

l odległość – domy stawiane są najczęściej na obrzeżach miast. Dyktują to przede wszystkim warunki miejskie i zagospodarowanie przestrzeni. Decydując się na samodzielną nieruchomość musisz przewidzieć, że do sklepu, szkoły lub kina będziesz wybierał się raczej samochodem niż komunikacją miejską lub piechotą.

Jakie są opłaty dodatkowe?

Życiowa inwestycja nie kończy się na zakupie mieszkania lub wybudowaniu domu. W wymarzonej przestrzeni się mieszka, korzysta i funkcjonuje, co oczywiście, generuje koszty.

W obu przypadkach opłaty są podobne:

l prąd,

l woda,

l gaz,

l śmieci.

Stawki ustalane są lokalnie. Dodatkowym kosztem, który generuje mieszkanie jest czynsz, odprowadzany do wspólnoty lub spółdzielni. Co to jest? Czynsz jest Twoją przepustką do „świętego spokoju”. Administrator budynku pobiera stałe opłaty za prace gospodarcze i remontowe, które cyklicznie muszą być wykonywane. Dzięki temu właśnie nie musisz martwić się o sprzątanie klatki schodowej, odśnieżanie lub naprawę usterek.

Nowy dom czy mieszkanie? Zalety i wady obu rozwiązań są kluczowym elementem i decydują o podjęciu ważnej decyzji w życiu. Bilans uświadamia, że nie liczą się tylko koszty. Ważny jest też standard i komfort. Ale to już jest twoja, indywidualna decyzja.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone