SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie wyboru odpowiednich ofert pracy

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie nowej pracy to pewna czynność, którą jedni praktykują często, zmieniając pracodawców, inni natomiast kilka razy w życiu bądź rzadziej. Nawet dla osób, którzy na swoim koncie mają bogate doświadczenie zawodowe wybór odpowiedniej oferty pracy może nastręczyć wiele problemu. Dlaczego? Poszukiwanie pracy to umiejętność, którą możemy ułatwić sobie, robiąc research w odpowiednim miejscu. Sprawdź nasze porady dotyczące poszukiwania ofert pracy!

Jak nie szukać pracy?

Zdarzają się sytuacje losowe, gdy nagle zostajemy bez pracy. Wystarczy przypomnieć powoli słabnący kryzys zatrudnienia spowodowany pandemią COVID-19. Naraz tysiące pracowników stało się bezrobotnymi, ponieważ firmy w obawie przed brakiem wypłacalności i widmem upadku postanowiły szukać oszczędności. W konsekwencji w wielu firmach doszło do masowych zwolnień. W takich nagłych przypadkach często panikujemy i zaczynamy gorączkowo szukać pracy, gdyż mamy rodzinę na utrzymaniu oraz zobowiązania finansowe, które należy regularnie spłacać. Z jednej strony można zrozumieć potrzebę szybkiego dopływu gotówki, z drugiej jednak czy nie warto dać sobie chociaż kilkanaście dni więcej, by znaleźć naprawdę dobrą pracę odpowiadającą naszym wymaganiom? Jeśli tak, oraz w momencie, gdy nie jesteśmy przyparci do muru z powodu kurczącego się domowego budżetu, powstaje pytanie – gdzie szukać ofert pracy?

Duży błąd w poszukiwaniach nowej pracy – gdzie szukać?

Kolejnym z błędów popełnianych w trakcie wyboru ofert pracy jest tak naprawdę nieprawidłowe miejsce, w którym zaczynamy poszukiwania. Najlepiej sprawdzą się serwisy internetowe z ofertami pracy, które zrzeszają tysiące pracodawców i mają już ugruntowaną pozycję w tym segmencie portali. Umieszczenie ogłoszenia o pracę kosztuje, więc to już dodatkowe zabezpieczenie przed pracodawcami oferującymi słabe warunki zatrudnienia; mało znaczących firm tak naprawdę nie stać na wykupienie pakietu ogłoszeń i zamieszczenie ich w tego typu portalach. Poza tym każde ogłoszenie przechodzi weryfikację i musi zawierać odpowiednie elementy, co jest kolejną zaletą serwisów z ofertami pracy. Czasami przeglądając małe portale, niecieszące się renomą, możemy odnieść wrażenie, że żaden pracodawca nie poszukuje osób na stanowiska pasujące do naszych kryteriów zawodowych. To rodzi niepotrzebną frustrację. Warto wtedy sprawdzić uznane portale z ofertami pracy, gdzie możemy szukać zatrudnienia w danych miastach według kryteriów takich jak np. Warszawa – oferty pracy lub wg danego pracodawcy oraz stanowiska.

Szukaj pracy u źródła

Warto szukać również na stronach internetowych danego pracodawcy. Wiele korporacji ma tak mocną pozycję na rynku pracy, że potencjalni pracownicy sami aplikują na wybrane stanowisko, nie czekając na otwartą rekrutację. Nigdy nie wiemy, czy w danym momencie wybrany dział w strukturze jakiejś organizacji nie przechodzi zmian i akurat nie zwolniło się miejsce lub wzrosło zapotrzebowanie na wybranego specjalistę. Dlatego warto przygotować CV właśnie pod kątem wybranej firmy i spróbować przedstawić się z jak najlepszej strony, przedstawiając potrzebne na danym stanowisku, mocne strony.

Aplikacja do poszukiwania pracy

Jeśli posiadasz doświadczenie w danej branży, przydatną aplikacją do znalezienia nowej pracy lub wyboru tej wymarzonej będzie LinkedIn. Ten serwis społecznościowy związany z budowaniem tożsamości zawodowej oraz sieci kontaktów służbowych jest idealnym miejscem do poszukiwania pracy. W ustawieniach konta możemy ustawić status informujący, że jesteśmy otwarci na nowe oferty pracy. Jeśli jesteśmy specjalistami w danej branży i posiadamy rozbudowaną siatkę kontaktów, łatwiej będzie nam otrzymać propozycję pracy, ponieważ firmy szukają sprawdzonych pracowników, często rekomendowanych przez innych współpracowników. Co więcej na LinkedIn sprawnie działają rekruterzy, headhunterzy, którzy przeglądają nasze konta i doświadczenie zawodowe według przyjętych kryteriów rekrutacji do danej firmy. Otrzymując oferty pracy, unikniemy błędów w trakcie wyboru niejasnych ofert, przez co zaoszczędzimy również swój cenny czas. Zazwyczaj propozycje rekruterów z LinkedIn są konkretne i przejrzyste. Dokładnie wiemy, do jakiej firmy i na jakich warunkach aplikujemy.  Warto więc budować swój profil zawodowy na platformie LinkedIn i mieć dostęp do ofert pracy z każdego miasta w naszym kraju oraz na świecie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone