SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Na czym polega sztancowanie? Podstawowe informacje

fot. mat. sponsorowane

Etykiety są nieodzownym elementem każdego produktu – przykuwają uwagę klientów, zawierają informacje o składzie i instrukcje. Kolorowe naklejki, papierowe i foliowe, są tworzone od podstaw przy pomocy metalowego wykrojnika, który uprzednio wycina się na kształt zamówionych etykiet.

Etykiety i sztancowanie

Na rynku dostępne są towary, które mają proste i klasyczne opakowanie, a ich etykietki są prostokątne lub kwadratowe. Co jednak zrobić, jeśli potrzebny jest finezyjny i niestandardowy kształt? Wystarczy zamówić odpowiedni wykrojnik. Z nim można zacząć sztancowanie, czyli wycinanie naklejek do odpowiedniego kształtu przy użyciu maszyn sztancujących. Ogromną zaletą sztancowania jest to, że dzięki niemu uzyska się nawet bardzo skomplikowane kształty. Warto wiedzieć o tym, że wiele drukarni ma szeroką bazę wykrojników, które można wykorzystać do własnych potrzeb. Innym rozwiązaniem jest samodzielne zaprojektowanie wykrojnika. Trzeba wówczas za niego dodatkowo zapłacić, jednak przynosi to wymierne korzyści i pozwala na stworzenie wyjątkowego, finezyjnego kształtu. Sztancowanie jest ważnym procesem, ponieważ to działanie powiązane z marketingiem produktu.

Początek procesu powstawania etykiet

Każda przemyślana i dopracowana rzecz zaczyna się od pomysłu oraz projektu. Aby stworzyć idealną etykietę dla produktu, oddającą jego smak, kolor, zapach lub właściwości i zastosowanie, należy starannie dobrać jej parametry, materiał (papier lub folię), fakturę oraz mieć przygotowany projekt graficzny nalepki. W zależności od tego, na jaki format się zdecydujemy, możemy zamówić etykiety, które zostaną wycięte do odpowiedniego kształtu i rozmiaru w procesie sztancowania, przy użyciu gotowego wykrojnika. Jeśli wybraliśmy bardzo nietypowy kształt, istnieje opcja zamówienia wykrojnika, czyli surowej blaszanej płyty, która umożliwia wycinanie etykiet do wybranego kształtu oraz ich perforowanie przy jednoczesnym idealnym odwzorowaniu formatu z projektu.

Kolejne kroki w tworzeniu etykiet dopasowanych do produktu

Kiedy wszystko jest już gotowe, a etykieta została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi klienta, można przejść do produkcji naklejek lub etykiet bez warstwy klejowej. Wydrukowane według pliku graficznego etykiety są zabezpieczane laminatem lub lakierem, który dodatkowo nadaje połysk i podkreśla wyrazistość naniesionej grafiki. Cały materiał zwinięty w rolkę musi zostać wycięty według projektu. Tutaj rozpoczyna się sztancowanie – naklejki są sprawnie przycinane do pożądanych kształtów. Podczas tego procesu nóż wykrojnika z wyprofilowanym ostrzem poprzez nacisk wycina odpowiednie kształty, może też jednocześnie nadawać naklejkom odpowiednią fakturę. Ten sposób tworzenia etykiet jest chętnie wybierany przy produkcji opakowań napojów, słodyczy, kosmetyków, farb oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne są naklejki o dopasowanym kształcie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone