SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Mikrofon studyjny a bezprzewodowy – który lepiej sprawdzi się w pracy radiowca?

fot. mat. sponsorowane

Wybór odpowiedniego mikrofonu jest kluczową decyzją w pracy radiowca i podcastera. Wybierając odpowiedni sprzęt znacznie poprawimy atrakcyjność naszej audycji, nadając jej profesjonalne brzmienie. Który mikrofon sprawdzi się najlepiej w przypadku radiowców?

Mikrofon studyjny czy bezprzewodowy – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom wcale nie jest oczywista. Choć większość z nas bez zastanowienia postawiłaby na sprzęt studyjny, kojarzony z wysoką jakością i profesjonalnymi kabinami nagraniowymi, nie zawsze będzie to najlepsza decyzja. Ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszych możliwości w kwestii adaptacji akustycznej pomieszczenia, w którym mamy zamiar wykonywać nagrania. Jeżeli jest to zwykły pokój, w którym nie unikniemy występowania echa, zewnętrznych dźwięków i innych zakłóceń, dobrym wyborem może być mikrofon bezprzewodowy o charakterystyce dynamicznej. Taki sprzęt pozwoli nam na uzyskanie zadowalającej jakości dźwięku niezależnie od warunków, w których przyjdzie nam wykonywać nagranie.

Rozwiązanie dla każdego

Całkowicie inaczej prezentuje się sytuacja, w której mamy do dyspozycji niewielkie pomieszczenie przeznaczone do nagrywania. W warunkach domowych świetnie sprawdzi się do tego sypialnia lub inny pokój o niezbyt dużej powierzchni. Nakładając na ściany kilka paneli akustycznych jesteśmy w stanie znacząco zredukować występujące w pomieszczeniu echo, co przy dodatkowej izolacji drzwi przy użyciu włókna mineralnego pozwoli nam uzyskać w domu sprzyjające warunki akustyczne do nagrań. W takiej sytuacji wysokiej jakości mikrofon studyjny ze względu na swoją czułość i jedyne w swoim rodzaju parametry pozwoli nam uzyskać w domowym zaciszu jakość dźwięku zbliżoną do tej znanej z rozgłośni radiowych.

Osoby poszukujące nagłośnienia, które uświetni każde spotkanie w większym gronie przyjaciół z pewnością będą zadowolone wybierając mikrofon karaoke. Mamy bardzo bogaty wybór jeżeli chodzi o rodzaj tego typu sprzęt – możemy zarówno zainwestować w rozwiązania półprofesjonalne, które sprawdzą się nawet na estradzie, a także amatorskie, niedrogie mikrofony, służące za źródło rozrywki.

Jakość ma znaczenie

Ostateczny wybór mikrofonu będzie zależał przede wszystkim od naszych oczekiwań co do końcowego efektu nagrania. Jeżeli jesteśmy profesjonalistami, prowadzącymi audycje radiowe lub podcasty, warto zainwestować w najwyższej klasy sprzęt oraz profesjonalną adaptację akustyczną pomieszczenia, którego będziemy używać do nagrań. Tylko w ten sposób możemy sobie zagwarantować konkurencyjną jakość efektów naszej pracy.

Jeżeli jednak dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z radiem i nie jesteśmy pewni, jak odnajdziemy się w tego typu działaniach, warto rozważyć zakup nieco bardziej budżetowego mikrofonu bezprzewodowego. Taki sprzęt pozwoli nam uzyskać zadowalającą jakość niezależnie od pomieszczenia, w którym będziemy wykonywać nagranie, a ponadto nie będzie on wymagał dodatkowego osprzętu i znajomości specjalistycznego oprogramowania do obróbki dźwięku, jak ma to miejsce w przypadku mikrofonów studyjnych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone