SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Kto prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy?

Coraz więcej osób decyduje się ukończyć szkolenie pierwszej pomocy. Zanim zdecydujemy się na odpowiedni kurs, warto zapoznać się z jego programem oraz dokładnie przeanalizować, przez kogo będzie on prowadzony.

Teoria a praktyka

W wielu zakładach pracy organizuje się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, które niestety często pozostawiają wiele do życzenia. Zwykle trwają one po kilka godzin, a osoby szkolone przez cały ten czas zapoznają się tylko z kolejnymi slajdami z rzutnika oraz przepisami i podstawami prawnymi.

Można pokusić się o stwierdzenie, że właśnie tak prowadzone szkolenia to jedna z przyczyn, która złożyła się na to, że tak niewielu Polaków wciąż potrafi udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedza o pozycji bezpiecznej, podstawowych zasadach resuscytacji czy kolejnych krokach, jakie trzeba wykonać, by zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie to wciąż dla wielu osób przysłowiowa „czarna magia”.

Niekwestionowaną wysoką jakością szkoleń wyróżnia się Centrum Ratownictwa. Ich program jest szeroki, zajęcia prowadzą osoby zawodowo związane z udzielaniem pierwszej pomocy, w tym czynni ratownicy medyczni. Warto zauważyć też, że podstawowe szkolenie z pierwszej pomocy można potraktować jako wstęp do ukończenia zaawansowanego kursu KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy), który zapewni tytuł ratownika.

Profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy w firmach

Wielu pracodawców decyduje się na przeszkolenie jak największej liczby pracowników. Nie powinno to dziwić, gdyż zgodnie z raportem przygotowanym przez NIZP-PZH, choroby układu sercowo-naczyniowego to wciąż najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce.

Szacuje się, że w trwającym roku kalendarzowym tylko z powodu zawału serca życie straci ponad 200 tysięcy osób. Można jedynie domniemywać, że spora część tych chorób może uaktywnić się w miejscu pracy. W dobie pandemii może zdarzyć się tak, że zespół ratownictwa medycznego przybędzie później, odpowiedzialność za ratowanie życia będą musiały wziąć na siebie osoby przeszkolone, które potrafią prowadzić akcję ratunkową.

Oczywiście zawał to nie jedyna choroba, jaka może przytrafić się w miejscu pracy. Wypadki się zdarzają, a wybór odpowiedniego kursu i profesjonalne przeszkolenie załogi z działań praktycznych może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo całego zespołu. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy na przykład dla nauczycieli czy innych grup zawodowych może wkrótce stać się obowiązkiem, dlatego warto przygotować się już teraz.

Jaki program powinien mieć kurs pierwszej pomocy?

Z założenia podstawowy kurs pierwszej pomocy nie trwa długo. Przyjmuje się, że dobry prowadzący potrzebuje około ośmiu godzin zajęć praktycznych, które będą przeplatane kluczowymi zagadnieniami teoretycznymi.

Po ukończonym kursie powinniśmy znać m.in. najważniejsze metody rozpoznawania zatrzymania oddechu i utraty przytomności. Przeszkolone osoby muszą poradzić sobie z resuscytacją krążeniowo-oddechową. Powinni też wskazać przedmioty, jakie mogą przydać się w takiej sytuacji, a które można znaleźć na przykład w zakładowej apteczce medycznej.

Najważniejsze wydaje się ukierunkowanie uczestników szkolenia na to, że wypadek może zdarzyć się zawsze i wszędzie. To główny wyróżnik dobrego szkolenia z pierwszej pomocy dla firm, ale i dla osób prywatnych. Ze względu na rosnącą popularność defibrylatorów, rekomendowanym jest też uwzględnienie w programie stosowania urządzeń typu AED.

Profesjonalne szkolenie to szkolenie elastyczne. Inne warunki i czynniki ryzyka czekają na przykład w szkołach, inne w biurze, a jeszcze inne w firmach, które skupiają się na produkcji. Czasem warto rozszerzyć program szkolenia, konsultując go wcześniej z prowadzącym, by ten mógł skupić się bardziej na sytuacjach, które – na przykład – już wielokrotnie zdarzały się w miejscu pracy.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone