SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Koronawirus a ceny mieszkań w Warszawie

Kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, wielu fachowców przewidywało, że ceny mieszkań zaczną spadać. W rzeczywistości wpływ aktualnej sytuacji na rynek mieszkań wydaje się być nieco mniejszy niż się spodziewano. Jak koronawirus wpłynął na ceny mieszkań w Warszawie? Jaki może być jego dalszy wpływ na rynek nieruchomości w stolicy Polski?

Warszawskie mieszkania w okresie pandemii

W momencie, gdy rozpoczął się ogólnoświatowy lockdown, firmy zawiesiły swoją działalność, a ruch na ulicach był znikomy, ceny nowych mieszkań w Warszawie zaczęły spadać. W tym okresie mało kto myślał o zakupie nieruchomości. Wiele osób obawiało się utraty pracy, poza tym zalecano, aby zachowywać całkowity dystans społeczny, przez co oglądanie nieruchomości i załatwianie spraw formalnych było utrudnione. Deweloperzy chcąc wyjść z tej sytuacji obronną ręką, zaczęli obniżać ceny, zachęcając w ten sposób kupców. W efekcie pierwszy raz od 2017 roku ceny nowych mieszkań w Warszawie zaczęły spadać.

Warto wziąć pod uwagę, że mówimy jedynie o nowych mieszkaniach, oferowanych przez deweloperów. Na rynku wtórnym ceny wcale nie spadały, choć ich wzrost był mniejszy niż w poprzednich miesiącach. Rynek wtórny mocno zmalał w tym okresie, jednak ceny nie spadały, co oznacza, że większość posiadaczy mieszkań, którzy chcieli je sprzedać, postanowiło po prostu przeczekać tę sytuację. W konsekwencji w drugim kwartale 2020 roku ceny nowych mieszkań w Warszawie były niższe niż ceny lokali używanych. Należy jednak zauważyć, że jest to swego rodzaju fenomen w skali kraju. W większości pozostałych największych miast w kraju stawki za metr kwadratowy nowej nieruchomości były jednak wyższe.

Letnia podwyżka cen

W drugim kwartale 2020 roku cena za metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie spadła do ok. 9500 zł. Obecnie jednak oscyluje ona już w granicach 10 500 zł. Wzrosty rozpoczęły się w lipcu, kiedy to lockdown zaczął być nieco rozluźniany. Deweloperzy postanowili zatem odrobić straty. Ceny mieszkań używanych również rosną, jednak w tym przypadku wzrost nie jest aż tak wyraźny.

Czy mieszkania w Warszawie nadal będą drożeć?

Wiele osób zastanawia się, jaki będzie dalszy los cen mieszkań w Warszawie. Bardzo możliwe, że ceny niedługo znów zaczną spadać lub przynajmniej ich wzrost zostanie nieco wyhamowany. Jest to szczególnie prawdopodobne w obliczu przewidywanej drugiej fali pandemii. Jednak nawet jeśli do niej nie dojdzie, trudno oczekiwać znaczących wzrostów cen. Niewątpliwie mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym, przez który wiele osób straciło, a kolejne stracą pracę.

Panuje powszechna niepewność w kwestiach finansowych, co nie zachęca do kupowania mieszkań. W kiepskiej sytuacji są banki, które postępują bardzo ostrożnie, przez co o wiele trudniej jest dziś otrzymać kredyt hipoteczny. Co więcej, niewielu inwestorów decyduje się dzisiaj na zakup nieruchomości pod wynajem. Inwestycje te wydają się mało opłacalne w sytuacji skromnego ruchu turystycznego oraz mniejszej niż zwykle ilości studentów w Warszawie.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert – mieszkania Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone