SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jakie są mocne i słabe strony internetu stacjonarnego?

fot. mat. sponsorowane

Czy znasz zalety internetu stacjonarnego? Jakie są wady tego rozwiązania i czy warto wybrać internet stacjonarny do domu?

Czym jest internet stacjonarny?

Internet stacjonarny o swojej istocie mówi właściwie sam za pomocą własnej nazwy, jednak warto choć na moment pochylić się nad tym tworem. Otóż internet stacjonarny to taki, który wymaga doprowadzenia do mieszkania lub domu odpowiedniej infrastruktury, która musi zostać również zainstalowania. Dawniej ten sposób podłączenia do sieci określano jako „stałe łącze”, a obecnie potocznie mawia się na tę technologię „internet po kablu”. Nazewnictwo nie jest tu jednak najważniejsze, kluczowe są faktyczne parametry internetu stacjonarnego, gdyż to one decydują o walorach użytkowych. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Internet stacjonarny – zalety i wady

Najmocniejszą stroną internetu stacjonarnego, co zresztą często podkreślają użytkownicy, jak i eksperci, jest stałe i szybkie połączenie z siecią. Oczywiście faktyczna prędkość pobierania i wysyłania danych zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz, a tych na rynku jest cała masa. Za optymalną dla większości użytkowników w dzisiejszych realiach uważa się prędkość na poziomie 450-600 Mb/s. Takie łącze pozwoli Ci zarówno na pobieranie filmów w wysokiej jakości (czy może raczej ich oglądanie online), jak i granie na konsoli online.

Skoro wspomnieliśmy o gamingu, to internet stacjonarny dysponuje jeszcze jednym istotnym parametrem, który z pewnością jest znaczący dla graczy – choć nie tylko. Chodzi o opóźnienie połączenia. Takie zjawisko może w ogromnym stopniu utrudnić rozgrywkę, szczególnie jeśli chodzi o grę bardzo dynamiczną, jak np. strzelanki czy wyścigi.

To nie wszystkie przewagi internetu stacjonarnego nad internetem mobilnym. Otóż w przypadku tego drugiego dość często obarczony jesteś limitem transmisji danych. Po jego przekroczeniu nie tracisz całkowicie dostępu do sieci, natomiast z jej zasobów możesz korzystać przy niższej prędkości poboru danych. W przypadku internetu stacjonarnego takie coś nie ma miejsca. Dlatego też podczas użytkowania sieci nie musisz obawiać się pobierania dużych plików ani żadnego innego, intensywnego czy „ciężkiego” korzystania z sieci. To szczególnie istotne dla osób, które dość dużo pracują w sieci i potrzebują nie tylko szybkiego, ale i pewnego połączenia z internetem, tj. np. programistów czy grafików.

Ponadto wybierając internet stacjonarny, często możesz liczyć na dodatkowe profity związane z podpisaniem umowy. Zależnie od tego, którego dostawcę wybierzesz, możesz wybrać pakiet telewizyjny w atrakcyjnej cenie albo otrzymać dostęp do bibliotek VOD. Czy to oznacza, że internet stacjonarny pozbawiony jest wad?

Oczywiście, że nie. Częstym powodem narzekań ze strony użytkowników jest długi okres zobowiązania. Na szczęście niektórzy dostawcy decydują się na umowy bez okresu zobowiązania – wtedy możesz wypowiedzieć współpracę w dowolnym momencie. Oczywiście wcześniej zapoznaj się dokładnie z wszystkimi zapisami umowy.

Minusem internetu stacjonarnego poniekąd jest też to, co wspomniano na początku – a zatem niezbędna infrastruktura. Sprawia to, że w niektórych regionach z takiej usługi nie da się skorzystać, na szczęście są to sytuacje bardzo rzadkie. Jedyną alternatywą jest wtedy internet mobilny. Jeżeli zatem masz taką możliwość, stanowczo doradzamy wybór internetu stacjonarnego. W ten sposób zyskasz stabilne i szybkie połączenie z siecią. Nie czekaj dłużej i już dziś sprawdź aktualne oferty na internet stacjonarny w swoim miejscu zamieszkania.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone