SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jaki mikrofon wybrać i czym kierować się przy zakupie?

fot. mat. sponsorowane

Dobry mikrofon to aktualnie prawdziwy must have nie tylko każdego gracza, ale i użytkownika komputera. Za jego pomocą możemy streamować, nagrywać dźwięk, tworzyć podcasty, czy odbywać rozmowy z przyjaciółmi lub współpracownikami. Jak widać przeznaczenie tego elementu, jest dość szerokie. Dźwięki dochodzące z mikrofonu powinny być więc jak najlepszej jakości. Czy lepszym wyborem będą mikrofony jednokierunkowe, czy mikrofon dwukierunkowy? Co to jest pojemnościowy mikrofon? Odpowiedzi na te i inne kwestie znajdziesz w tym artykule.

Jaki mikrofon do nagrywania? Dynamiczny czy pojemnościowy?

Rozpocznijmy więc naszą przygodę po świecie elementów, które pozwalają nas słyszeć. Na samym początku przedstawimy dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń. Różnice między nimi opierają się o technologie przetwarzania fal dźwiękowych.

Mikrofony dynamiczne 

Budowa takiego sprzętu to cienka membrana, która łączy się ze specjalnymi cewkami, a także magnez, który generuje magnetyczne pole. W ten sposób zostaje wytworzona energia o takiej samej częstotliwości co fale akustyczne. Powstałe impulsy są odbierane następnie przez rejestrator. Tego typu urządzenia często występują w wersji bezprzewodowej.

Warto zauważyć, że mikrofon pojemnościowy cechuje się bardzo precyzyjnym działaniem oraz wysoką czułością. Dzięki temu dźwięk, który został zarejestrowany, w efekcie jest bardzo naturalny i realistyczny. W dokładny sposób następuje także rejestr każdej zmiany tonów, co również stanowi dużą zaletę. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że mogą zbierać także dźwięk z otoczenia, a głośne dźwięki niekorzystnie działają na taki sprzęt.

Mikrofony pojemnościowe

W przypadku tego sprzętu już na samym początku występuje duża różnica w budowie. Mamy tutaj do czynienia w płytką metalową, która sąsiaduje z membraną równolegle do niej umieszczonej. To elementy kondensatora, gdzie za sprawą drgań membrany zmienia się pojemność. W ten sposób powstają elektryczne impulsy, które przekazywane są dalej. Tak zostaje rejestrowany dźwięk. Modele pojemnościowe podłączane są do źródła zasilania.

Mikrofon dynamiczny z kolei poradzi sobie lepiej na zewnątrz, np. na scenie. Wyróżnia się dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Oczywiście można z nich korzystać także w pomieszczeniach, szczególnie wtedy, gdy będą pojawiać się mocne fale dźwiękowe.

Jaki mikrofon do komputera będzie najlepszy?

Wybierając między mikrofonami do profesjonalnej rejestracji dźwięku, możemy natknąć się na różne pojęcia. Musimy dobrze się z nimi zapoznać, aby nasz wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Jest to:

Kierunkowość mikrofonu;

Złącze mikrofonu;

Jakość dźwięku mikrofonu;

Mocowanie mikrofonu.

Kierunkowość mikrofonu – co oznacza?

Kierunkowość to zdolność mikrofonu do rejestracji dźwięku, który dobiega z różnych kierunków. Wyróżniamy mikrofony jednokierunkowe oraz mikrofony dwukierunkowe. Pierwsze z nich będą wyraźnie nagrywały sygnały dochodzące tylko z jednego kierunku. Ze względu na konstrukcję mikrofonu inne będą tłumione. Dwukierunkowy mikrofon może nagrywać dźwięk z dwóch kierunków. Zasięg takiego sprzętu przypomina ósemkę.

Na rynku dostępny jest także mikrofon wielokierunkowy, nazywany także dookólnym. W takim przypadku dźwięk rejestrowany jest z całego otoczenia. Będzie to odpowiedni zakup, jeżeli zależy nam na przykład na rozmowie internetowej, w której uczestniczy wiele osób jednocześnie. Wybór odpowiedniego mikrofonu zależy więc przede wszystkim od naszych indywidualnych oczekiwań.

Jakie złącze mikrofonu wybrać?

Następną kwestią, którą warto poruszyć, jest to, jakie złącze wybrać. Najlepsze mikrofony przewodowe powinny być wyposażone w odpowiednią wtyczkę. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest oczywiście mikrofon mocowany do USB lub ze wtykiem minijack. W bardziej zaawansowanych sprzętach możemy znaleźć wtyczkę XLR 3.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy mikrofon jednokierunkowy, czy mikrofon dynamiczny, bądź inny model musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie komputery będą wyposażone w powyższe gniazda. Ważną radą odnośnie tego, jaki mikrofon wybrać jest to, aby przed nabyciem mikrofonu sprawdzić, jakie gniazda dostępne są w naszym komputerze.

Jakość dźwięku mikrofonu

Na jakość dźwięku wpływa kilka parametrów. Jest to czułość, impedancja, pasmo przenoszenia, charakterystyka częstotliwości. Niektóre z tych pojęć umówimy poniżej.

Rodzaje mocowania mikrofonu

Jeżeli chodzi o mikrofony do komputera to znaczenie, może mieć konstrukcja. Do wyboru mamy wiele rodzajów mocowań. To między innymi sprzęty umieszczane na sztywnym lub regulowanym statywie, urządzenia w kształcie krążka, czy pałką. Podczas wywiadów, czy pracy w terenie świetnie sprawdzają się mikrofony wpisane w odzież za pomocą klipsu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu do nagrywania?

Urządzenia, które znajdziemy na rynku, opisane są także za pomocą wielu innych parametrów. Ich znajomość może być dla niektórych nowością, nic dziwnego. Jeżeli potrzebujemy prostego mikrofonu do podstawowych zadań, nie potrzebujemy zagłębiać się w takie pojęcia jak sprzężenia zwrotne, impulsy elektryczne, pasma przenoszenia. Przy wyborze mikrofonu zwróćmy jednak uwagę na:

  • Czułość — modele pojemnościowe posiadają ten parametr na wyższym poziomie, porównując do urządzeń dynamicznych. Warto jednak każdorazowo sprawdzić jakie wartości posiada dany sprzęt. Im wyższe, tym mikrofon będzie zbierał więcej dźwięków;
  • Częstotliwość — chodzi tu o zakres częstotliwości dźwięków, które zostaną zarejestrowane przez sprzęt;
  • Zastosowane technologie — dobry mikrofon posiada szereg funkcji, które rozszerzają jego możliwości. Sprawiają także, że jakość dźwięku jest bardzo wysoka. Takie dodatkowe smaczki to np. redukcja szumów, możliwość zmiany kierunkowości, czy mechanizmy regulacyjne.
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone