SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jak żywić szczeniaka? Czy lepiej suchą czy mokrą karmą?

fot. mat. sponsorowane

Właściwe żywienie psów ma ogromny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej karmy dla czworonoga. Świeżo upieczeni właściciele szczeniaka mogą zastanawiać się ponadto czy lepsza dla młodego zwierzęcia będzie mokra czy sucha karma. Czym się one różnią i którą z nich podać maluchowi?

Jakie są różnice pomiędzy suchą i mokrą karmą dla psów?

Mokre i suche pożywienie dla psów różni się przede wszystkim zawartością wody – sucha karma ma jej ok. 8 – 9%, zaś mokra ok. 75%, co wpływa nie tylko na ich konsystencję, ale też trwałość i wygodę przechowywania. Mokra karma pakowana jest w puszki lub saszetki, a po otwarciu należy przechowywać ją w lodówce i zużyć w ciągu dwóch dni. Jest ona też miękka, a przy tym bardziej aromatyczna, za to mniej kaloryczna. Ta sama objętość suchej karmy dostarczy psiakowi nawet 3-4 razy więcej kalorii, dlatego należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących wielkości posiłków podawanych zwierzęciu. Ma ona postać niewielkich granulek, które dzięki swojej twardości podczas gryzienia pozwalają usunąć osad nazębny i tym samym pomagają w dbaniu o higienę jamy ustnej psiaka. Wielu właścicieli psów ceni ją za łatwość przechowywania oraz większą trwałość.

Sucha czy mokra karma dla szczeniaka?

Jedynym pożywieniem szczeniąt do ok. 3. tygodnia życia powinno być mleko matki, a jeśli nie jest to możliwe – specjalne preparaty mlekozastępcze. Dopiero po tym czasie następuje okres odsadzania trwający do ok 6.-8. tygodnia życia psiaka, w którym maluch zaczyna zjadać też pożywienie podawane przez właściciela. Powinno ono zapewniać szczeniakowi wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki oraz odpowiednią ilość energii. Pierwsze tego typu posiłki muszą być lekkostrawne, aby wrażliwy układ pokarmowy psiaka sobie z nim poradził. Rozsądnym rozwiązaniem na początek będzie specjalna karma mokra dla szczeniaka w postaci musu – taka konsystencja to gwarancja, że z posiłkiem poradzi sobie maluch, który nie opanował jeszcze dobrze gryzienia. Dopiero po ok. dwóch tygodniach można zaproponować psiakowi mokrą karmę w postaci kawałków mięsa czy suchą karmę namoczoną w letniej wodzie. Starszym szczeniakom można podawać oba rodzaje karmy.

Karma na miarę konkretnych potrzeb

Wybierając karmę dla szczeniaka należy sięgać po produkty przeznaczone dla młodych psów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pożywienie pokryje zapotrzebowanie organizmu malucha na wszystkie składniki odżywcze. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie karmę suchą przeznaczoną dla szczeniąt różnych ras. Ta dla małych psów ma drobniejsze granulki, co ułatwia ich pogryzienie, zaś dla dużych – większe kawałki, które uniemożliwiają łapczywe jedzenie.

Szukasz wysokiej jakości karmy dla szczeniąt i starszych psów? Duży wybór tego typu produktów znajdziesz w Zoopers!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone