Okulary korekcyjne stanowią wygodną metodę na skorygowanie wad wzroku. Odpowiednio dopasowane okulary korekcyjne to gwarancja nienagannego widzenia, a także estetycznego wyglądu. Dokonując wyboru okularów korekcyjnych warto zwrócić uwagę na kilka aspektów – ich trwałość, typ oprawki i jej kształt, a także takie udogodnienia jak antyrefleksy czy fotochromy. Zwracając uwagę na tych kilka szczegółów mamy pewność, że noszenie okularów będzie samą przyjemnością.
Najważniejsze w okularach? Szkła!
Zakup okularów zawsze rozpoczyna się od dopasowania szkieł. Podstawowy podział szkieł obejmuje szkła jedno – i wieloogniskowe. Szkła jednoogniskowe cechują się możliwością skorygowania jednej wady – krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Z kolei soczewki wieloogniskowe mogą korygować jednocześnie kilka wad wzroku, dlatego sprawdzają się u osób dotkniętych prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Takie okulary progresywne znajdują bardzo uniwersalne zastosowanie, umożliwiając widzenie zarówno bliży, jak i dali. Oczywiście – soczewki okularów różnią się także mocą wyrażaną przy pomocy dioptrii czy grubością. Kiedyś wraz ze wzrostem dioptrii wzrastała grubość szkieł – dziś można zakupić szkła cieńsze o nawet 20% w porównaniu ze szkłami standardowymi.
Antyrefleks i fotochromy – konieczne w słoneczne dni
Powłoka antyrefleksyjna oraz fotochrom to udogodnienia, które warto rozważyć podczas zakupu okularów. Antyrefleks pozwala na wyeliminowanie niepożądanych zjawisk optycznych towarzyszących noszeniu okularów, takich jak refleksy, mroczki i odbicia. Wzrok w takich okularach mniej się męczy, a obrazy są ostrzejsze. Z kolei szkła fotochromowe chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, co możliwe jest dzięki ciemnieniu soczewki i zmniejszeniu jej przepuszczalności. Natomiast soczewki nie poddawane działaniu promieniowania UV ponownie się odbarwiają. Fotochromy dostępne są w kilku odcieniach – zielonym, szarym czy brązowym.
Jakie oprawki sprawdzą się najlepiej?

Wybór okularów korekcyjnych sprowadza się nie tylko do dopasowania szkieł o optymalnych parametrach optycznych. Równie ważną rolę odgrywa dopasowanie oprawek. Mowa zarówno o typie oprawek, jak i ich kształcie oraz tworzywie, z którego są wykonane (szerzej o tym na stronie https://www.wokularach.pl/rodzaje-okularow-typ-opraw).
Wyboru oprawek okularów można dokonać spośród modeli plastikowych, metalowych, a także drewnianych. Oprawki plastikowe wyróżniają się takimi cechami jak hipoalergiczność, lekkość konstrukcji, szeroka gama kolorów i wzorów. Z kolei oprawki metalowe cechują się znaczną wytrzymałością oraz sprężystością.
Materiał to nie jedyna cecha określająca oprawki okularowe. Istotny jest także ich typ – tu wyróżniamy oprawki pełne, oprawki typu żyłka oraz okulary patentki. Zdecydowanie największego wyboru możemy dokonać spośród oprawek pełnych, czyli okalających szkła okularów na całym ich obwodzie. Takie pełne oprawki mogą występować w rozmaitych kształtach, które można idealnie dopasować do kształtu twarzy. Najwięcej możliwości w doborze oprawek mają osoby o twarzy owalnej, gdyż pasują do niej niemal wszystkie oprawki. W przypadku innych kształtów twarzy wystarczy kierować się prostą zasadą – kwadratowe oprawki kontrastują idealnie z twarzą okrągłą, a oprawki okrągłe – z kwadratowymi, kanciastymi rysami twarzy. Oczywiście -można także eksperymentować z wielkością oprawek oraz kolorystką, a nie tylko ich kształtem.
Oprawki typu żyłka (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-zylki) okalają wyłącznie górną część szkieł korekcyjnych, dzięki czemu są bardziej subtelne niż oprawki pełne. Zapewniają znacznie bardziej dyskretny efekt i – podobnie jak oprawki pełne – można je dopasować do każdego kształtu twarzy. Z kolei okulary patentki (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-patentki) to okulary bez oprawek – w szkłach wywiercane są niewielkie otworki, dzięki którym szkła mocowane są do noska i zauszników. Takie bezoprawkowe okulary to idealne rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na dyskretnym wyglądzie, a także jak najlżejszej konstrukcji okularów.