SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jak znaleźć idealne okulary korekcyjne? Oto najważniejsze wskazówki

fot. mat. sponsorowane

Okulary korekcyjne stanowią wygodną metodę na skorygowanie wad wzroku. Odpowiednio dopasowane okulary korekcyjne to gwarancja nienagannego widzenia, a także estetycznego wyglądu. Dokonując wyboru okularów korekcyjnych warto zwrócić uwagę na kilka aspektów – ich trwałość, typ oprawki i jej kształt, a także takie udogodnienia jak antyrefleksy czy fotochromy. Zwracając uwagę na tych kilka szczegółów mamy pewność, że noszenie okularów będzie samą przyjemnością.

Najważniejsze w okularach? Szkła!

Zakup okularów zawsze rozpoczyna się od dopasowania szkieł. Podstawowy podział szkieł obejmuje szkła jedno – i wieloogniskowe. Szkła jednoogniskowe cechują się możliwością skorygowania jednej wady – krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Z kolei soczewki wieloogniskowe mogą korygować jednocześnie kilka wad wzroku, dlatego sprawdzają się u osób dotkniętych prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Takie okulary progresywne znajdują bardzo uniwersalne zastosowanie, umożliwiając widzenie zarówno bliży, jak i dali. Oczywiście – soczewki okularów różnią się także mocą wyrażaną przy pomocy dioptrii czy grubością. Kiedyś wraz ze wzrostem dioptrii wzrastała grubość szkieł – dziś można zakupić szkła cieńsze o nawet 20% w porównaniu ze szkłami standardowymi.

Antyrefleks i fotochromy – konieczne w słoneczne dni

Powłoka antyrefleksyjna oraz fotochrom to udogodnienia, które warto rozważyć podczas zakupu okularów. Antyrefleks pozwala na wyeliminowanie niepożądanych zjawisk optycznych towarzyszących noszeniu okularów, takich jak refleksy, mroczki i odbicia. Wzrok w takich okularach mniej się męczy, a obrazy są ostrzejsze. Z kolei szkła fotochromowe chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, co możliwe jest dzięki ciemnieniu soczewki i zmniejszeniu jej przepuszczalności. Natomiast soczewki nie poddawane działaniu promieniowania UV ponownie się odbarwiają. Fotochromy dostępne są w kilku odcieniach – zielonym, szarym czy brązowym.

Jakie oprawki sprawdzą się najlepiej?

fot. mat. sponsorowane

Wybór okularów korekcyjnych sprowadza się nie tylko do dopasowania szkieł o optymalnych parametrach optycznych. Równie ważną rolę odgrywa dopasowanie oprawek. Mowa zarówno o typie oprawek, jak i ich kształcie oraz tworzywie, z którego są wykonane (szerzej o tym na stronie https://www.wokularach.pl/rodzaje-okularow-typ-opraw).

Wyboru oprawek okularów można dokonać spośród modeli plastikowych, metalowych, a także drewnianych. Oprawki plastikowe wyróżniają się takimi cechami jak hipoalergiczność, lekkość konstrukcji, szeroka gama kolorów i wzorów. Z kolei oprawki metalowe cechują się znaczną wytrzymałością oraz sprężystością.

Materiał to nie jedyna cecha określająca oprawki okularowe. Istotny jest także ich typ – tu wyróżniamy oprawki pełne, oprawki typu żyłka oraz okulary patentki. Zdecydowanie największego wyboru możemy dokonać spośród oprawek pełnych, czyli okalających szkła okularów na całym ich obwodzie. Takie pełne oprawki mogą występować w rozmaitych kształtach, które można idealnie dopasować do kształtu twarzy. Najwięcej możliwości w doborze oprawek mają osoby o twarzy owalnej, gdyż pasują do niej niemal wszystkie oprawki. W przypadku innych kształtów twarzy wystarczy kierować się prostą zasadą – kwadratowe oprawki kontrastują idealnie z twarzą okrągłą, a oprawki okrągłe – z kwadratowymi, kanciastymi rysami twarzy. Oczywiście -można także eksperymentować z wielkością oprawek oraz kolorystką, a nie tylko ich kształtem.

Oprawki typu żyłka (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-zylki) okalają wyłącznie górną część szkieł korekcyjnych, dzięki czemu są bardziej subtelne niż oprawki pełne. Zapewniają znacznie bardziej dyskretny efekt i – podobnie jak oprawki pełne – można je dopasować do każdego kształtu twarzy. Z kolei okulary patentki (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-patentki) to okulary bez oprawek – w szkłach wywiercane są niewielkie otworki, dzięki którym szkła mocowane są do noska i zauszników. Takie bezoprawkowe okulary to idealne rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na dyskretnym wyglądzie, a także jak najlżejszej konstrukcji okularów.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone