SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jak wygląda rynek pracy w Warszawie?

fot. mat. sponsorowane

Warszawa stanowi prawdziwe centrum biznesowe Polski. W związku z tym sytuacja na tutejszym rynku pracy uznawana jest za dobrą i stosunkowo stabilną. Dzięki temu możliwe jest znalezienie zatrudnienia w różnych branżach. Pracodawcy kierują przy tym oferty nie tylko do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, lecz także do osób bez doświadczenia zawodowego.

Czy w Warszawie łatwo o pracę?

Stolica daje wiele możliwości zawodowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób również z innych części kraju decyduje się na poszukiwanie w niej zatrudnienia. Po wpisaniu w przeglądarkę internetową hasła „praca Warszawa” od razu można dotrzeć do wielu różnorodnych ofert zarówno w małych i średnich firmach, jak i w dużych korporacjach, również tych międzynarodowych. To bardzo komfortowa sytuacja. Mieszkańcy stolicy oraz przyjezdni, mogą dzięki temu praktycznie w dowolnym kierunku kształtować swoją karierę zawodową.

W związku z pandemią koronawirusa i wywołanymi przez nią trudnościami w różnych branżach w latach 2020–2021 zaszły jednak pewne zmiany. Pojawiły się większe niż zwykle problemy ze znalezieniem zatrudnienia w stolicy. Zwiększyło się też bezrobocie. Na koniec sierpnia 2021 roku jego stopa wyniosła w stolicy 1,9%. W porównaniu ze skalą bezrobocia w całym kraju (5,8%) sytuacja w Warszawie jest jednak stosunkowo dobra. W związku z tym znalezienie pracy wciąż jest jak najbardziej możliwe i to zarówno dla specjalistów, jak i osób bez bogatego doświadczenia zawodowego.

W jakich branżach szukać zatrudnienia w stolicy?

Praca w Warszawie kojarzy się z wykonywaniem obowiązków w wielkich korporacjach, które zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów z takich branż, jak chociażby IT, handel czy finanse. Oczywiście w stolicy jest popyt na takich fachowców, jednak na rozwój zawodowy mogą też liczyć przedstawiciele wielu innych sektorów, i to również ci, którzy nie mają wielu lat doświadczenia czy wykształcenia wyższego.

Według prognozy „Barometr zawodów 2021” zatrudnienie w Warszawie łatwo znajdą m.in.: mechanicy samochodowi, monterzy, budowlańcy, cukiernicy, pracownicy obsługi ruchu szynowego, maszyniści, kurierzy i listonosze, magazynierzy, dostawcy i zaopatrzeniowcy czy pracownicy fizyczni. Oprócz tego na brak pracy nie mogą narzekać przedstawiciele ochrony zdrowia, psycholodzy, księgowi czy nauczyciele. To tylko niektóre przykłady zawodów deficytowych w stolicy, a więc takich, w których liczba miejsc pracy przewyższa liczbę osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia.

Zgodnie z prognozami jedynie kilka profesji należy z kolei do zawodów nadwyżkowych, w których znalezienie zatrudnienia faktycznie może przysporzyć większych kłopotów. Należą do nich m.in. zawód ekonomisty, kelnera, barmana, animatora kultury, kierowcy, specjalisty ds. marketingu oraz pracownika biura podróży. W pozostałych przypadkach zdobycie pracy powinno być możliwe, jednak należy liczyć się z dość dużą konkurencją.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone