SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jak wybrać kosmetyki dla dziewczynki? Praktyczne porady

fot. mat. sponsorowane

Małe dzieci często są zafascynowane kolorowymi kosmetykami należącymi do ich mam. Stosowanie tych samych pomadek, błyszczyków i lakierów nie jest jednak dobrym pomysłem. Produkty przeznaczone dla dziewczynek powinny wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami, między innymi przyjaznym dla najmłodszych składem. Po jakie formuły sięgać? Na co zwracać uwagę, dobierając kosmetyki do makijażu dla dzieci? Poznaj najistotniejsze wskazówki.

1. Jakie kosmetyki dla dziewczynki wybrać?

2. Składniki godne polecenia

3. Kosmetyki do makijażu dla dzieci – czego unikać?

Zestawy makijażowe i kosmetyki dla dziewczynki kupić można w drogeriach i sklepach internetowych, na przykład na https://www.wizazsklep.pl/136-kosmetyki-dla-dzieci. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić skład i ryzyko reakcji uczuleniowych, o czym nieco więcej poniżej.

Jakie kosmetyki dla dziewczynki wybrać?

Skóra dziecka jest delikatna, wrażliwa i skłonna do alergii. Na rynku znajdują się kosmetyki, które z powodzeniem stosować można już po ukończeniu przez główną zainteresowaną 3. roku życia – znaleźć je można choćby na WizazSklep.pl. Ewentualne reakcje uczuleniowe są jednak kwestią mocno indywidualną, warto zatem na początku przeprowadzić próbę na niewielkiej partii skóry. W razie powstania zaczerwienienia łatwiej będzie je złagodzić. Kolejną polecaną praktyką jest stopniowe wprowadzanie dzieci w świat makijażu: najbezpieczniejsze z tego punktu widzenia są pomadki i błyszczyki do ust: kolorowe, pięknie pachnące, a przy okazji nawilżające usta. Popularne są również cienie do powiek o delikatnej formie oraz róże do policzków.

Bardzo często w sklepach można zaopatrzyć się w kosmetyki do makijażu dla dzieci w zestawach. Niektóre z nich zawierają motywy z bajek lub symbole księżniczek. Przeważnie w takich kompletach znajdują się kolorowe cienie z aplikatorami, róże do policzków oraz błyszczyki. Czasem dodatek stanowią lakiery do paznokci i flakoniki ze słodkimi zapachami. Takie pudełeczka z atrakcyjną zawartością są doskonałym pomysłem na prezent. Za ich pomocą łatwiej przekonać najmłodszych, że to, czego używa mama nie jest dla nich najlepszym wyborem, a ich zestaw, starannie dopasowany i zaprojektowany do potrzeb i wymagań malców, jest znacznie lepszy. Oczywiście, wiele frajdy sprawi także samodzielne komponowanie pojedynczych kosmetyków w pakiety.

 

Składniki godne polecenia

Tak jak starannie wybieramy kosmetyki do pielęgnacji dziecięcej skóry, tak samo rozsądnie powinniśmy zachowywać się, decydując się na zakup tego, co kolorowe. Szczególnie godne polecenia są kosmetyki dla dziewczynki, które zawierają naturalne substancje, przyjazne dla delikatnego naskórka. W pomadkach i błyszczykach znaleźć można choćby cenne olejki, na przykład olejek arganowy, olej z awokado czy oliwę z oliwek. Ich aplikacja pomaga nawilżyć i natłuścić dziecięcą skórę, wspierać jej odbudowę i chronić. Dobrze działają również inne substancje nawilżające, na przykład sok z aloesu i naturalne wyciągi z owoców. Warto szukać w składzie także tego, co łagodzi ewentualne podrażnienia, na przykład powstałe na skutek ekspozycji na promienie słoneczne. Przykładem jest panrenol i alantoina.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki do makijażu dla dzieci z naturalnymi składnikami? Przede wszystkim ich stosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo alergii, uczulenia i podrażnienia skóry. Kosmetyki kolorowe, poza tym, że pachną, barwią, a niekiedy także i smakują, mają również właściwości pielęgnacyjne i ochronne. Bezpieczne składy sprawiają, że bez wyrzutów sumienia można pozwolić dziecku na eksperymenty z własnym wyglądem. Szczególną uwagę warto zwrócić na lakiery do paznokci – te dla najmłodszych nie powinny zawierać podrażniającego i wysuszającego formaldehydu.

Kosmetyki do makijażu dla dzieci – czego unikać?

Skoro pojawiła się już wzmianka o szkodliwym formaldehydzie, którego absolutnie nie powinno być w kosmetykach kolorowych przeznaczonych dla dzieci, warto rozwinąć ten temat i przywołać inne niepolecane substancje. Ich unikanie jest istotne, gdyż wrażliwa i skłonna do podrażnień dziecięca skóra może zareagować różnie. Alergie i uczulenia nie są przyjemne, a im młodsze dziecko, tym trudniej przekonać je do późniejszej pielęgnacji łagodzącej objawy.

W kosmetykach dla dzieci nie powinno być między innymi:

 • parabenów, które często wywołują uczulenia, powodują podrażnienia skórne, a nawet zaburzenia hormonalne. Wiele mówi się także o ich rakotwórczym wpływie,
 • emulgatorów oznaczanych jako PEG i PPG – również uważa się je za rakotwórcze,
 • SLS i SLES, czyli detergenty, które podrażniają i przesuszają skórę,
 • EDTA – konserwant, który wpływa podrażniająco na naskórek oraz błony śluzowe, na przykład ust,
 • sztuczne barwniki i aromaty – często stanowią bezpośrednią przyczynę powstawania uczuleń, alergii i podrażnień skórnych,
 • parafina oraz oleje mineralne – to składniki, które co prawda nawilżają, ale jednocześnie zatykają pory i ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do rozwoju bakterii i powstawania na skórze stanów zapalnych.
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone