SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jak używać parownicy do ubrań?

fot. materiały sponsorowane

Parownica do ubrań to urządzenie, które usuwa nieestetyczne zagniecenia z prawie każdego materiału. Żelazka przydają się do prasowania twardych tkanin, takich jak bawełna lub dżins, i mogą być używane do prostowania zagięć w spodniach, kołnierzykach i innych tego typu elementach ubioru. Mimo to parowanie odzieży ma szersze zastosowanie i nie jest tak potencjalnie niebezpieczne dla materiałów.

Ubrania, które wymagają dodatkowej pielęgnacji, duże i nieporęczne zasłony oraz stroje wyciągnięte prosto z walizki, mogą wymagać użycia parownicy. Wśród wielu dostępnych na rynku modeli, trudno jest znaleźć odpowiedni do swoich potrzeb i budżetu, dlatego pomocny w dokonaniu wyboru może okazać się poniższy ranking: https://terdeals.com/pl/ranking/136/ranking-top-10-najlepszych-parownic-do-ubran.
Zastanawiasz się, jak działa parownica do ubrań? Steamery podgrzewają wodę, aż zaczyna ona intensywnie parować, a następnie kieruje ją w stronę pogniecionej tkaniny, aby rozluźnić jej włókna i wyeliminować zagniecenia. Aby użyć urządzenia, napełnij zbiornik zimną wodą, skontroluj, czy wszystkie części są na miejscu, podłącz sprzęt i po prostu poczekaj, aż się nagrzeje. Następnie naciśnij przycisk aktywacji. Jeśli z otworów wydobywa się para, urządzenie jest gotowe do użytku.
Aby rozpocząć, przyłóż dyszę do tkaniny – zagniecenia powinny od razu zniknąć. Nie musisz w tym celu mocno dociskać urządzenia. Biorąc pod uwagę, że czas przygotowania i użytkowanie mogą się różnić w zależności od rozmiaru i kształtu maszyny, dokładne zrozumienie potrzeb jest ważne przed rozpoczęciem parowania odzieży.

Parownica do ubrań – jaką wybrać?

• modele stojące
Jeśli planujesz używać parownicy głównie w domu, dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia w wersji stojącej. Takie urządzenie jest wystarczająco duże, aby jednorazowo poradzić sobie z ogromnym stosem pogniecionych ubrań.
Zacznij od napełnienia zbiornika i włóż go do podstawy urządzenia przed rozpoczęciem procesu. Zwykle maszyna stojąca wymaga około pięciu do dziesięciu minut nagrzewania. Zbierz ubrania i rozwieś je, a gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, możesz przystąpić do pracy. Część modeli jest również wyposażona w stojaki, na których możesz umieścić odzież. Podczas korzystania z parownic do ubrań, tkaniny powinny być rozwieszone. Pozwoli to na łatwe wygładzanie materiału. W pozycji wiszącej pozostaną gładkie i nie pojawią się na nich kolejne zgięcia. Podczas pracy przy zasłonach można parować bezpośrednio na tkaninie w miejscu, w którym wisi ona w oknie.
Urządzenia tego typu zazwyczaj mają długą szyję, przez którą wydobywa się para. Ta elastyczna tubka zapewnia łatwy dostęp do każdego zagniecenia. Utrzymując ubranie w pozycji pionowej, zacznij od dołu i kieruj się w górę, aż wszystkie nieprawidłowości znikną.
• modele ręczne
Ręczne parownice do ubrań wykorzystują te same metody co ich stojące odpowiedniki, ale na znacznie mniejszą skalę. Przenośne steamery są zazwyczaj lekkie i łączą mały pojemnik na wodę z dyszą w jednym urządzeniu. Modele mają niewielki otwór, które emitują parę po naciśnięciu przycisku, dzięki czemu można łatwo skierować ją dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne.
Te małe i łatwe w obsłudze narzędzia są niezwykle przydatne w podróży i są uniwersalne przy zastosowaniu na niewielką skalę. Nie są idealne do przyjmowania dużej objętości, ale dla osób prowadzących styl życia w ruchu mogą być idealne. Po podłączeniu będą gotowe do użycia w ciągu dwóch, trzech minut. Kolejną zaletą ręcznego steamera jest jego cena.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu parownicy do ubrań?

Szukając dobrej parownicy do ubrań, warto zwrócić uwagę na:
• – siłę wyrzutu pary – jest określana w gramach na minutę. Należy pamiętać, że im wyższa siła strumienia pary, tym szybsze prasowanie. Nie polecamy parownic o sile mniejszej niż 20 g/min.
• – Moc i szybkość nagrzewania – ma ogromne znaczenie, jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym prasowaniu. Ręczne parownice zwykle nie osiągają mocy większej niż 1000W, natomiast urządzenia stojące charakteryzują się dużą siłą, sięgającą nawet 2400W. Pamiętajmy, że wybierając mocne sprzęty, zaoszczędzimy czas i prąd, a w efekcie pieniądze.
• – Wielkość zbiornika na wodę – tanie parownice do ubrań zwykle są wyposażone w niewielkie zbiorniki, które sprawdzają się, gdy prasujemy mało i rzadko. Urządzenia z dużymi pojemnikami są polecane osobom, które zamierzają systematycznie odświeżać ubrania oraz inne produkty z materiału. Parownice ze zbiornikami do 200 ml należy często napełniać, ale ich zaletą jest lekkość i poręczność.
• – Dodatkowe funkcje – parownice z wyżej półki posiadają ciekawe opcje, które sprawiają, że użytkowanie jest łatwe i przyjemne. Szczególnie polecamy urządzenia z funkcją regulacji strumienia i automatycznego wyłączania po dłuższej bezczynności.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone