SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jak działa szczoteczka soniczna?

fot. materiały sponsorowane

Coraz więcej osób decyduje się zamienić tradycyjną szczoteczkę manualną na szczoteczkę elektryczną. Sekretu popularności zaawansowanego sprzętu do higieny jamy ustnej można doszukiwać się w zdecydowanie większej skuteczności, bezpieczeństwie i wygodzie mycia zębów. Szczoteczka soniczna to najnowsza szczoteczka elektryczna, którą pokochało już tysiące użytkowników na całym świecie. Sprawdź, jak działa i ile kosztuje takiego rodzaju urządzenie.

Szczoteczka soniczna jest wynalazkiem dość nowym, bowiem pojawiła się na rynku na początku lat 90. ubiegłego wieku. Za jej twórcę uważa się amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. Na polskim rynku sprzęt tego rodzaju funkcjonuje tak naprawdę od dwudziestu lat, jednak dopiero w ostatnim czasie znacząco zyskał na popularności.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Najłatwiej przybliżyć specyfikę szczoteczki sonicznej, porównując ją z klasyczną szczoteczką elektryczną. W obu przypadkach w rękojeściach sprzętu znajdziemy silnik elektryczny, który napędza do działania końcówkę czyszczącą. Szczoteczka soniczna posiada jednak taką końcówkę podłużną, nie okrągłą, jak szczoteczka elektryczna. Dzięki temu łatwiej jej wykonywać zalecane przez stomatologów ruchy wymiatające (szczotka elektryczna wykonuje ruchy oscylacyjno-zwrotne).

Działanie szczoteczki sonicznej

Klasyczna szczoteczka elektryczna działa z prędkością do 8800 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. To dużo, jeśli porównamy jej sposób pracy z szybkością szczoteczek manualnych, którymi w tym samym czasie można wykonać do 300 ruchów. Szczoteczki soniczne są urządzeniami poruszającymi się w sposób wymiatająco-pulsacyjny. To najbardziej rekomendowana technika czyszczenia przez stomatologów, która umożliwia ściąganie z zębów zanieczyszczeń bez uszkadzania szkliwa. Nowoczesne szczoteczki soniczne wykonują nawet 96 000 ruchów na minutę.
Niesamowita szybkość działania i podłużna głowica czyszcząca to jednak nie jedyne elementy, które odróżniają szczoteczkę soniczną od elektrycznej. Warto także wspomnieć o technologii fal dźwiękowych. Fale te wytwarzane są przez urządzenia soniczne w trakcie mycia i pobudzają do mieszania się ze sobą wodę, ślinę oraz pastę do zębów. Z takiej mieszaniny powstają następnie mikrobąbelki, które uderzają w płytkę nazębną, skutecznie obmywając ją nie tylko z powierzchni szkliwa, ale również przestrzeni pomiędzy zębami.

Kto powinien rozważyć zakup szczoteczki sonicznej?

Skuteczność i bezpieczeństwo działania szczoteczek sonicznych sprawia, że stomatolodzy polecają te sprzęty praktycznie wszystkim. Współcześnie mogą korzystać z nich także dzieci. W asortymencie wielu producentów można spotkać modele dla najmłodszych, które charakteryzują się mniejszymi końcówkami czyszczącymi i wolniejszymi, bezinwazyjnymi dla maluchów ruchami.
Szczoteczka soniczna będzie stanowiła wspaniałą opcję także dla użytkowników zmagających się z nadwrażliwością zębową czy uszkodzeniem dziąseł. Osobom zmagającym się z takimi problemami dedykowano specjalne tryby delikatnego mycia, które chronią przed dodatkowymi podrażnieniami. Jako że dzięki emitowanym przez siebie falom dźwiękowym szczoteczka soniczna jest w stanie docierać nawet w miejsca trudno dostępne, jej użytkowanie poleca się również pacjentom z implantami, protezami czy aparatami ortodontycznymi.

Jaka jest cena szczoteczki sonicznej?

Szczoteczki soniczne są nieznacznie droższe od klasycznych szczoteczek elektrycznych. Ich ceny zaczynają się od około 100 złotych, jednak mowa tutaj o najbardziej podstawowych modelach z ograniczonymi możliwościami. Sprzęt wyposażony w kilka trybów czyszczących, czasomierze, komplet wymiennych głowic czyszczących, czujnik siły nacisku czy etui podróżne, to już wydatek rzędu 300-400 złotych. Najbardziej zaawansowane szczoteczki soniczne od popularnych producentów kosztują z kolei nawet 600 złotych i więcej.

Reasumując: zanim zdecydujesz się na zakup szczoteczki sonicznej, przejrzyj dostępne na rynku modele i zastanów się, czego tak naprawdę Ci potrzeba, aby nie przepłacać za funkcje, z których i tak nie będziesz korzystał. Tańsza szczoteczka soniczna nie zawsze musi być gorsza od droższej, a rozsądny wybór może Ci pozwolić zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone