SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jak dbać o żywą choinkę w domu – najważniejsze porady

fot. mat. sponsorowane

Zbliżają się najbardziej wyczekiwane przez wielu z nas Święta Bożego Narodzenia. Nieodłącznie kojarzą się one z ubieraniem choinki. Wielu z nas z pewnością zdecyduje się na zakup żywego drzewka. Nie każdy jednak wie, o czym pamiętać i na co zwracać uwagę, aby drzewko było utrzymane w jak najlepszym stanie przez cały okres świąt.

Wybór choinki – najważniejsza kwestia!

To, w jaki sposób będzie się pielęgnować choinkę świąteczną, w dużej mierze zależy od gatunku drzewka, na które się zdecydujemy. Do najbardziej popularnych należy jodła kaukaska, świerk conica, czy świerk Kaibab.

Bez względu na gatunek, warto wybrać zdrowy egzemplarz, który jest wystarczająco zielony i gęsty. Jeżeli nie ma możliwości przechowania drzewka na zewnątrz to najlepiej powstrzymać się z zakupem do kilku dni przed Wigilią.

Sprawdź też choinki świąteczne na PodkarpackieSady.pl. Warto skorzystać z usług internetowego sklepu ogrodniczego, szczególnie dzisiaj, w czasach pandemii.

Najważniejsze kwestie związane z dbaniem o choinkę

Choinka w domu, przede wszystkim powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu. Należy wybrać pomieszczenie, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni. Bardzo ważne jest to, aby drzewko nie stało w pobliżu kaloryfera, ani innych źródeł ciepła jak np. kominek.

Kolejną kwestią jest regularne uzupełnianie wody w stojaku. Ważne jest to, aby nie dolewać wody zbyt zimnej, ani za ciepłej, tylko letnią. Ponadto, aby zapewnić drzewku jak najlepsze warunki, dobrze jest dodać specjalnej odżywki. Są one dostępne w kwiaciarniach lub w sklepach ogrodniczych. Dzięki nim, drzewko będzie utrzymane w lepszym stanie. Choinkę powinno się także zraszać każdego dnia, aby zapewnić jej odpowiednią wilgoć.

Jakie ozdoby na choinkę w domu wybrać?

O inspirujących pomysłach na proste ozdoby na choinkę świąteczna przeczytasz na http://www.4zmysly.pl/proste-ozdoby-na-choinke-swiateczna-poznaj-7-sprawdzonych-trendow.

Ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. Lampki LED wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne światełka, dzięki czemu gałęzie i igły nie są narażone na szkodliwe czynniki w aż tak dużym stopniu.

Jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta, warto także zabezpieczyć drzewko przed nimi. Pień można przywiązać, np. do karnisza lub jakiegoś mebla, dzięki temu choinka się nie przewróci jeżeli ktoś lub coś jej zagrozi.

Hartowanie choinki przed świętami

Bardzo ciekawą, ale pomijaną kwestią jest hartowanie drzewka przed Świętami. Po zakupie, powinno się go stopniowo przyzwyczajać do nowych warunków, w których będzie przebywać.

W tym celu, dobrze jest powoli podwyższać temperaturę tzn. najpierw przechowywać drzewko w pomieszczeniu, gdzie panuje 5 st. Celsjusza np. w garażu czy innym budynku roboczym. Później choinkę można przenieść do cieplejszego pomieszczenia, gdzie temperatura sięga 10 st. Celsjusza, a dopiero w ostatniej kolejności można ustawić drzewko w miejscu docelowym w salonie.

Co z choinką w doniczce?

Jodła, świerk kłujący zielony, świerk conica, świerk Kaibab i wiele innych gatunków drzewek iglastych, można kupić w formie ciętej lub w doniczce. Zwykle okazy w doniczce są droższe, ponieważ po świętach można je normalnie zasadzić w ogrodzie.

Jednak, aby dobrze przetrwały one zimę należy także:

 • nie umieszczać je w pobliżu źródeł ciepła,
 • postawić z dala od otwartych okien,
 • regularnie ją podlewać,
 • zrezygnować z nawożenia i stosowania odżywek, aby nie pobudzić rośliny do nagłego wzrostu.

Drzewko należy rozebrać zaraz po świętach i przed nadejściem Nowego Roku przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Warto pamiętać o tym, że po świętach choinkę także trzeba zahartować. Działanie jest odwrotne do poprzedniego, należy ją wystawiać do coraz chłodniejszych pomieszczeń, aby przyzwyczajać do chłodu.

Następnie drzewko trzeba ustawić w najbardziej ciepłym i osłoniętym przed wiatrem miejscu w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Donicę warto owinąć tekturą, słomą lub włókniną. W cieplejsze dni, choinkę także należy podlać, aby zapobiec brązowieniu igieł. Do gruntu drzewko można wsadzić dopiero w kwietniu. Jeżeli było właściwie pielęgnowane z pewnością się przyjmie i będzie wspaniałą dekoracją ogrodu.

Przed Świętami Bożego Narodzenia, warto dokładnie przemyśleć wybór i zakup choinki. Może być ona cięta lub w doniczce, jednak w jednym i drugim wypadku, powinno się o nią dbać w odpowiedni sposób.

Ustawienie we właściwym miejscu i regularne podlewanie to nie jedyne kwestie, które należy mieć na uwadze. Właściwy dobór dekoracji, a także hartowanie z pewnością pozytywnie wpłynie na jej stan i pozwoli przez dłuższy czas cieszyć się ze świątecznego klimatu. Po rozebraniu choinki, należy się z nią obchodzić w odpowiedni sposób. Choinki doniczkowe można wysadzić do gruntu, natomiast drzewka cięte można oddać w wyznaczonym miejscu.

Święta już tuż tuż. Mimo tego, że będą one miały trochę inną, skromniejszą formę, należy zadbać o ich klimat i magię, aby każdy czuł się dobrze i mógł delektować się ciepłem rodzinnym i radością.

Źródło:

 • Drzewa i krzewy iglaste, Kawecki Zdzisław, Płoszaj Beata, Waźbińska Jadwiga, Wydawnictwo: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 2008.
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone