SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Ile zapłacimy za OC w 2020 roku?

fot. mat. prasowe

Kierowca, który nie porównuje ofert różnych agencji ubezpieczeniowych jest narażony na to, że przepłaci za swoją polisę. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany odpowiednią ustawą, jednak towarzystwo dyktują ceny według uznania.

Kierowca, który nie porównuje ofert różnych agencji ubezpieczeniowych jest narażony na to, że przepłaci za swoją polisę. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany odpowiednią ustawą, jednak towarzystwo dyktują ceny według uznania.

Z powodu wzrostu płacy minimalnej, cen i inflacji wartość ubezpieczenia OC również ulegnie zwiększeniu. Analiza 2019 roku wykazała, iż towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały mniejsze przychody z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych, natomiast łączna kwota likwidacji szkód wzrosła aż o 6% w skali roku. Tyle zapłacisz dokładnie – oblicz OC na https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/

Wzrosną także kary za brak obowiązkowej polisy OC. To także jest przyczyną zwiększenia stawki ubezpieczeń, ponieważ wszyscy ubezpieczający ponoszą odpowiedzialność zbiorową za zaniedbania nieuczciwych bądź zapominalskich kierowców. Wysokość kar za brak OC jest ściśle powiązana z płacą minimalną. Stąd wzrost kar od początku 2020 roku.

Warunki determinujące wysokość polisy

Aby prawidłowo wyliczyć wysokość stawki OC, przedsiębiorstwa muszą wprowadzić do bazy danych informacje na temat kierowcy i pojazdu.

Ubezpieczalnie zwracają szczególną uwagę na takie informacje, jak:

 • wiek kierowcy – młodzi kierowcy, ze względu na niewielkie doświadczenie, są narażeni na płacenie najwyższych składek. Ze statystyk prowadzonych przez policję wynika także, że im młodszy kierowca, tym niesie z sobą wyższe ryzyko kolizji. Najtańsze oferty otrzymują najstarsi kierowcy, powyżej 56. roku życia. Takie osoby mogą zapłacić nawet 2-krotnie niższą stawkę od młodych użytkowników dróg,
 • miejsce zamieszkania – jeśli kierowca mieszka w małej miejscowości, może liczyć na preferencyjne warunki. Powodem tego jest małe natężenie ruchu i niewielkie ryzyko kolizji. Mieszkańcy aglomeracji natomiast muszą liczyć się ze zwyżkami wynikającymi z miejsca zamieszkania.

Wśród parametrów samochodu związanymi z wysokością składki znajdują się:

 • marka pojazdu – w tym przypadku bierze się pod uwagę szczególnie parametry techniczne, jakimi odznacza się dany producent pojazdów. Najdroższe ubezpieczenia przeważnie otrzymują właściciele takich marek jak BMW i Audi,
 • pojemność silnika – główny parametr determinujący wysokość polisy. Im większa pojemność silnika, tym droższe ubezpieczenie. Ten parametr techniczny decyduje o prędkości, którą może rozwinąć samochód, co powoduje ryzyko wypadku. Jedną z głównych przyczyn kolizji jest właśnie niedostosowanie prędkości. Wysoka prędkość decyduje także o rozmiarze szkody. Wtedy ubezpieczyciel jest zobowiązany do jej likwidacji, ponosząc spore koszty.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają podania dodatkowych informacji, które mogą zmienić wartość polisy. Wśród nich znajdują się stan cywilny i ilość dzieci ubezpieczającego czy planowany roczny przebieg pojazdu. Osoby w związkach małżeńskich, posiadające minimum dwójkę dzieci są uważane za najbardziej rozważnych kierowców i z tego tytułu mogą liczyć na zniżkę.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone