SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Grupowe ubezpieczenia na życie – wady i zalety tej polisy

fot. mat. prasowe

Pracodawcy coraz częściej oferują możliwość zakupienia ubezpieczenia grupowego. To sposób na przyciągnięcie pracowników, podobnie jak karnety sportowe czy ubezpieczenia zdrowotne. Nie każda jednak oferta grupówki jest korzystnym rozwiązaniem.

Przed zakupem takiego ubezpieczenia warto poznać plusy i minusy polisy grupowej, by wiedzieć czy jest to rozwiązanie dobre akurat dla nas. Sprawdźmy zatem – na czym dokładnie polega ubezpieczenie grupowe i na co zwracać uwagę przy zakupie produktu.

Co to jest polisa grupowa?

Ubezpieczenie grupowe to bardzo specyficzny produkt. Jego zasady są podyktowane kilkoma czynnikami.

Jest to produkt ochronny, który firma ubezpieczeniowa kieruje do grupy osób (pracowników firmy). Ubezpieczyciel nie może spersonalizować produktu z powodu dużego zróżnicowania zdrowotnego, wiekowego, jak i zarobkowego. Należy zatem założyć ubezpieczenie grupy osób o różnej skali ryzyka zachorowania oraz śmierci. Wpływa to bezpośrednio na jakoś takiego rozwiązania.

Grupówka cechuje się zatem przede wszystkim – niską sumą ubezpieczenia, co przekłada się na niską składkę miesięczną. Z powodu różnych potrzeb pracowników – ubezpieczyciel uwzględniając je, zapewnia szeroki zakres ochrony. Pod uwagę musi również wziąć rotację firmy, co wpływa na krótki czas trwania umowy.

Podsumowując – polisa grupowa zapewnia szeroki zakres ochrony (m.in. wsparcie na wypadek raka, urazu ciała, urodzenia dziecka, śmierci bliskiej osoby, pobytu w szpitalu) w oparciu o niską sumę ubezpieczenia oraz krótkotrwałą umowę.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Te osoby, które nie posiadają polisy indywidualnej – mogą zdecydować się na zakup grupówki, która zawsze jest lepszym rozwiązaniem niż brak jakiejkolwiek ochrony. Jednak warto zastanowić się nad rozbudowaniem spersonalizowanej ochrony. Możemy skorzystać z pomocy rankingu, np. rankingubezpieczennazycie.pl, który pokaże nam wiele ofert oraz opinie specjalistów branży ubezpieczeniowej. Czasem warto zainwestować nieco większą sumę w ubezpieczenie, które będzie służyło nam przez długie lata w sposób ściśle przez nas określony.

Polisa grupowa może być również dodatkową ochroną, gdy już posiadamy ubezpieczenie indywidualne. Dwie polisy to dwa świadczenia w trudnych życiowych chwilach, co zwiększa korzyści.

Jakie są zalety polisy grupowej?

Dla części osób polisa grupowa, pomimo wad, jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Sprawdźmy, jakie te rozwiązanie ma zalety:

 • niska składka,
 • szeroki zakres ochrony,
 • płatności dokonuje pracodawca,
 • krótki czas trwania umowy.

To, co jest najbardziej kuszące w zakupie grupówki, to niska cena ubezpieczenia. Oferta grupowa musi być dopasowana do możliwości finansowych pracowników każdego szczebla, zatem koszt miesięcznej składki jest niewysoki, często w okolicach około 30 – 50 zł. W przypadku ubezpieczeń indywidualnych – koszt może być zdecydowanie większy.

Kolejną zaletą jest szeroki zakres ochrony w ramach jednego pakietu. Nie musimy zatem wybierać odpowiednich umów dodatkowych i jesteśmy ubezpieczeni kompleksowo. Jednak przed samym zakupem warto sprawdzić – jakie zdarzenia polisowe obejmuje grupówka, ponieważ nawet poszczególne oferty ubezpieczeń grupowych mogą różnić się od siebie w tym zakresie i oferta akurat naszego pracodawcy może być dość wąska w zakresie ochrony.

Sporym ułatwieniem jest fakt, że kwestia płatności nie leży po naszej strony, tylko po stronie naszego pracodawcy – to on odciąga składkę z naszego wynagrodzenia. Dzięki temu nie musimy pamiętać o terminach płatności.

Dla części osób plusem grupówki jest również krótkotrwałe zobowiązanie – nie każdemu łatwo przychodzi decyzja o wieloletnim zobowiązaniu finansowym.

Jakie są wady polisy grupowej?

Należy pamiętać jednak również o wadach ubezpieczenia grupowego, ponieważ dotyczą one kilku bardzo ważnych kwestii. Może się okazać, że są to kwestie kluczowe, które wpłyną na ostateczną decyzję o zakupie polisy.

Do minusów grupówki zaliczyć możemy:

 • niską sumę ubezpieczenia,
 • brak możliwości modyfikowania ubezpieczenia,
 • brak wyboru,
 • krótki czas trwania umowy.

Najbardziej znaczącą wadą rozwiązania ochrony grupowej jest niska suma ubezpieczenia. Grupówki mogą ubezpieczyć nas na kwotę rzędu 30 000 – 100 000 zł. Nie dla wszystkich ta kwota jest wystarczająca. W przypadku ubezpieczeń indywidualnych – ubezpieczyć się możemy nawet na kwotę 1 000 000 zł. Tutaj wybór jest niewielki.

Nie mamy również żadnego wpływu na ofertę ubezpieczenia. Przykładowo: osoby, które nie planują powiększania rodziny, nie mogą zrezygnować z wsparcia na wypadek narodzin dziecka. Ta część składki mogłaby być zainwestowana np. w rozszerzenie dotyczące poważnych chorób, jednak w przypadku ubezpieczenia grupowego nie mamy żadnej mocy sprawczej dotyczącej kształtu naszej ochrony. Kupujemy zatem gotowy produkt, płacąc zarówno za przydatne zabezpieczenia, jak i te, które w ogóle mogą nam się nie przydać.

Minusem w przypadku grupówki jest również brak możliwości wyboru. Pracodawca współpracuje z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, przez co nie mamy możliwości porównania ofert, wybrania bardziej korzystnej oferty czy tańszego produktu.

Dla części osób wadą grupówki będzie również krótki czas trwania umowy, który był wspomniany wcześniej w zaletach tego ubezpieczenia. To, co dla jednych jest plusem, dla innych może być poważnym minusem. Nie każdemu odpowiada krótkotrwała ochrona, którą należy co jakiś czas odnawiać.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone