SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

E-wizyta, e-skierowanie i e-recepta: innowacja czy komplikacja?

fot. mat. sponsorowane

Od 1 stycznia 2020 r. w weszło w życie novum Ministerstwa Zdrowia, nad którym pracowano kilka lat wcześniej. E-recepta, bo o niej mowa, miała zrewolucjonizować leczenie na wielu płaszczyznach: z punktu widzenia lekarzy, pacjentów i farmaceutów. Co możemy powiedzieć po ponad roku korzystania z systemu e-recept?

Jak zaadaptowała się e-recepta w Polsce?

Już w 2018 r. trwał program pilotażowy e-recepty. To rozwiązanie było przedtem znane w wielu państwach, a co więcej – obserwowano znaczne korzyści płynące z zastąpienia tradycyjnych papierowych recept wersjami elektronicznymi. Założeniem wprowadzenia e-recepty było ułatwienie życia wszystkim trzem interesantom: lekarzom, farmaceutom i pacjentom. Czy tak się stało?

Od 1 stycznia 2020 r. każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi systemu e-recepty. Choć z początkiem ubiegłego roku obserwowano niemały chaos, to w myśl zasady Goethego „wszystko jest trudne nim stanie się łatwe” możemy uznać, że Polacy przekonali się do systemu. Nie obyło się bez komplikacji: zbudowanie tak zaawansowanego systemu informatycznego wymagało wiele pracy i zaangażowania także ze strony lekarzy. Biorąc pod uwagę, że w 2019 r. aż niemal 25% polskich lekarzy przekroczyło wiek 65 lat (i już od wielu lat obserwowano tendencję wzrostową), opanowanie nowych funkcji systemu komputerowego stanowiło dla nich niemały problem.

… A potem przyszedł koronawirus

Ledwo po wprowadzeniu w życie e-recept, świat opanowała pandemia COVID-19, wywróciwszy system opieki zdrowotnej do góry nogami. Aby odciążyć lekarzy walczących o zdrowie i życie chorych i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, wprowadzono usługi zdrowotne online: teleporady zwieńczone dopiero co opanowanymi e-receptami dostępnymi na: https://naszarecepta.pl/. Lekarze działający w ramach prywatnej praktyki do dziś przyjmują pacjentów zdalnie, wystawiając receptę online. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści.

Korzyści płynące z e-recept

Istnieje szereg chorób, które nie wymagają osobistego wywiadu lekarskiego. Mamy tu na myśli choroby przewlekłe lub pojawiające się okresowo, np. alergie. Niejednokrotnie okazuje się, że stanie w kolejkach w przychodni w towarzystwie osób z o wiele poważniejszymi chorobami (np. zakaźnymi) może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pacjenci, którzy biorą leki na choroby przewlekłe, po kolejne recepty nie muszą osobiście zjawiać się w przychodni (w której to zresztą w dobie koronawirusa nie powinny pojawiać się żadne osoby bez uzasadnionej konieczności, a już na pewno nie osoby obciążone chorobami i starsze). Informacja o chorobach przewlekłych pacjenta pojawia się w systemie, do którego ma dostęp lekarz. Jednocześnie tenże lekarz ma podgląd zrealizowanych przez pacjenta recept. Do systemu entuzjastycznie podchodzą też sami farmaceuci, którzy cenią sobie automatyzację i czytelność (umiejętność odczytywania słynnego „pisma lekarskiego” to już przeszłość).

E- recepta online

Wystawienie recepty przez internet w ramach wizyty prywatnej także ma wiele plusów. Recepty online można uzyskać w zaledwie kilka minut, 24 godziny w ciągu doby, 7 dni w tygodniu, co nabiera szczególnego znaczenia w przypadku gdy zaszła potrzeba wykupienia leków stałych, czy np. skończyła się antykoncepcja hormonalna lub zachodzi nagła potrzeba zażycia tabletki dzień po.

Osobom, które zastanawiają się, ile kosztuje e-recepta, odpowiadamy: ponieważ lekarze współpracujący z platformami wystawiającymi e-recepty przez internet działają na zasadzie prywatnej praktyki lekarskiej, refundacja w ramach NFZ nie jest przewidziana. E-konsultacja wraz z e-receptą to koszt przynajmniej o połowę niższy od prywatnej wizyty u lekarza. Zatem jak zamówić receptę przez internet? Wystarczy wypełnić formularz, opłacić zamówienie, a kod e-recepty zostanie wysłany SMS-em po analizie formularza przez lekarza.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone