SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Dlaczego studenci muszą pisać wypracowania i eseje?

fot. mat. prasowe

Większość kierunków edukacyjnych w szkołach i na uniwersytetach, przewidują taką formę pracy domowej, jak wypracowania i eseje. Ma to na celu rozwój kreatywnego myślenia i nawyków pisania.

Charakterystyczne cechy wypracowanie i eseju

Pomimo pewnych podobieństw wypracowanie i esej są różnymi pojęciami. Różnią się formą i strukturą pisania, pełnią także różne funkcje.

Wypracowanie jest pisane zgodnie ze wstępnie ułożonym planem, a forma pisania zwykle zależy od rodzaju samej kompozycji – może to być rozumowanie, opis, narracja, analiza tekstu literackiego, porównanie cech literackich obrazów lub pojęć. Zadaniem autora jest powierzchowne ujawnienie tematu, odwołując się jedynie do obiektywnych osądów. Wypracowania jako rodzaj pracy pisemnej są wymagane w instytucjach edukacyjnych, aby dowiedzieć się, czy uczeń, na przykład, zrozumiał znaczenie przeczytanego materiału, czy może budować logiczne łańcuchy na papierze itp. Takie ćwiczenia pomagają rozwinąć umiejętności pisania i mówienia.

Eseje mają dowolną konstrukcję. Autor sam określa sekwencję i styl prezentacji myśli, a co najważniejsze – wyraża swoją subiektywną opinię w odniesieniu do omawianego problemu. Głównym celem napisania eseju jest wystawienie własnej oceny, a także zachęcenie czytelnika do myślenia lub dialogu.

W przeciwieństwie do wypracowania esej zwykle ma małą objętość, stosowanie długich zdań, terminologii itp. nie jest tu mile widziane.

Co decyduje o popularności esejów w USA

W zachodnim systemie edukacyjnym, w tym na amerykańskich uniwersytetach, esej jest uważany za jeden z najczęstszych rodzajów pisemnych prac domowych. Po pierwsze, około jedna trzecia całego materiału dydaktycznego jest przeznaczona do samodzielnego studiowania, a niewielkie zadania pisemne są wygodnym i szybkim narzędziem do kontrolowania tego, czego student się nauczył. Po drugie, takie zadania uczą rozumowania, wyciągania wniosków, wyrażania swojego punktu widzenia.

Jak amerykańscy studenci piszą eseje

W amerykańskich koledżach i na uniwersytetach eseje są pisane przez cały rok szkolny, a terminowe wykonanie zadania jest obowiązkowe! Jednak nie wszyscy uczniowie potrafią dobrze pisać takie teksty, podczas gdy inni po prostu nie mają na to czasu – treningi i zawody sportowe, praca w niepełnym wymiarze godzin po zajęciach, a nawet po prostu relaks z przyjaciółmi potrafią być bardzo czasochłonne. W obu przypadkach takie portale jak masterpapers.com stają się bardzo pomocne. Pozwalają one za niewielką opłatę zamówić esej o dowolnej złożoności.

Umienie dobrze pisać wypracowania i eseje jest bardzo ważne w życiu studenta, ale czasem trzeba mieć „Plan B”, który pozwoli zaoszczędzić cenny czas i uratuje w trudnej sytuacji.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone