SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Dane z bazy firm o działalnościach gospodarczych w województwie mazowieckim

fot. mat. prasowe

Województwo mazowieckie z Aglomeracją warszawską wciąż jest tym obszarem naszego kraju, które produkuje najwięcej PKB. Mimo że obszar ten nie jest tak zasobny w surowce naturalne, jak południe i zachód, które często mają istotne znaczenie dla gospodarki, to ze względu na centralne położenie i dobrą komunikację z resztą kraju, wciąż przyciąga zarówno nowych mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Na Mazowszu zlokalizowane są jedne z największych przedsiębiorstw w naszym kraju, w tym Orlen, PKO Bank Polski, czy PZU.

Największe miasta w województwie mazowieckim

Centralnym ośrodkiem miejskim jest oczywiście Warszawa, którą zamieszkuje 1 708 000 mieszkańców. Jest to największe – zarówno pod względem powierzchni, jak i zaludnienia – miasto w Polsce, z którym konkurować może tylko Aglomeracja Śląska.

Ze względu na to, że siedzibę ma tutaj wiele krajowych spółek i naczelnych organów administracyjnych, miasto cały czas jest terenem wielu przedsiębiorczych inicjatyw i inwestycji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Warszawa czerpie też sporo z dobrze rozwiniętej siatki dróg i kolei, a także dwóch lotnisk, jak i planowanego Centralnego Portu Lotniczego.

Województwo mazowieckie, to nie tylko Aglomeracja warszawska. Pozostałe miasta są dużo mniejsze, ale Radom, Płock, Siedlce, Mława czy Ostrów Mazowiecka wciąż stanowią istotne centra gospodarcze, które dla wielu firm są bardziej atrakcyjne od stolicy. Często decydują kryteria ekonomiczne, wśród których możemy wymienić niższe ceny kupna i dzierżawy gruntów.

Przykładem może być wybudowanie fabryki kosmetyków Avon w Garwolinie w roku 1997, po którym takich inwestycji znacznie przybyło. Obecnie w Mławie znajduje się fabryka telewizorów LG, a Płock jest siedzibą Orlenu, który jest obecnie największym polskim koncernem paliwowo-energetycznym. Poza nimi w Warszawie i na Mazowszu swe siedziby mają takie firmy jak PKO S.A., PGE, PKP S.A., Telekomunikacja Polska S.A., PTK Centertel SP.Z.O.O., Carrefour Polska czy Grupa Metro AG. 612 firm z województwa mazowieckiego jest na liście 2000 największych w Polsce przedsiębiorstw przemysłowych.

Przedsiębiorczość w mazowieckim

W całym województwie mazowieckim zarejestrowanych jest 626 759 firm, z czego w Warszawie działa 54% z nich, czyli 342 237 podmiotów. Drugim pod względem przedsiębiorczości ośrodkiem miejskim jest Radom. Działa tam 17 071 firm. Trzecie największe miasto w województwie – Płock – ma zarejestrowanych 9135 działalności gospodarczych.

Ważną informacją jest to, że ponad połowa nowych firm po upływie trzech lat, które dla wielu przedsiębiorców jest najtrudniejszym okresem „bycia na swoim”, wciąż działa i przynosi zyski. W ciągu ostatnich 8 lat majątek wszystkich firm województwa mazowieckiego wzrósł o 55%.

W całym regionie jest 52 razy więcej przedmiotów prywatnych, niż publicznych, a inwestycje prywatnych firm wciąż przekraczają pięciokrotnie inwestycje samorządów. Warto zaznaczyć, że 73% inwestycji przedsiębiorcy finansują samodzielnie. Dowodzi to dobrej kondycji finansowej zakładów.

Przedsiębiorcy najczęściej otwierają indywidualne działalności gospodarcze. Jest ich w województwie aż 438 331. Drugą co do popularności wybieraną formą prawną prowadzenia firmy jest spółka Z.O.O., tych działa 142 739. Sporo jest też fundacji, bo aż 7719.

Czwartą najczęściej wybieraną formą prawną prowadzenia firmy w mazowieckim jest spółka akcyjna (3817). Coraz więcej firm powstaje z inicjatywy kobiet. Już co trzecia nowo powstała działalność jest rejestrowana przez kobietę, dzięki czemu możemy pochwalić się tym, że Polki pod tym względem są w europejskiej czołówce.

Ze względu na ogromną konkurencję, wiele firm stara się dotrzeć do jak najszerszej liczby potencjalnych klientów. Sposobów jest wiele, a jednym z ciekawszych jest dołączenie do największej bazy firm w Polsce – ALEO.com, która na dziś dzień gromadzi dane o ponad 3,5 miliona firm z całego kraju.

Najpopularniejsze branże

W województwie mazowieckim najlepiej rozwija się rynek usług budowlano-remontowych. Takich firm jest aż 78 215. Drugą kategorią pod względem dynamiki rozwoju są usługi finansowe i doradcze. Firm, które się tym zajmują, jest 74 147. Kolejne, prężnie rozwijające się branże to usługi medyczne (35 004) i usługi IT (34 146). W stolicy dobrze rozwinęła się branża usług świadczone dla firm, tworząc nową gałąź biznesu. Usługi tego typu świadczy aż 33 046 przedsiębiorstw.

Niszowe branże

Rozwój jednych branż jest związany z zastojem innych. Jednym z najbardziej niszowych segmentów rynku w województwie mazowieckim są usługi BHP i ppoż. Zajmuje się nimi 40 firm, co jest bardzo małą liczbą, ze względu na ilość prowadzonych działalności gospodarczych.

Niewiele przedsiębiorstw, bo 37 zajmuje się też komponentami elektrycznymi. Inne niszowe działalności, to kolejno branża opałowa (34), rybactwo (16), a także transport rurociągowy, którym trudni się 13 firm.

Przedsiębiorczość i nowe firmy w województwie mazowieckim rozwijają się bardzo dobrze. Przedsiębiorcy coraz częściej biorą odpowiedzialność nie tylko za swoich pracowników i produkty, ale również za sam proces produkcji, aby ten był jak najmniej szkodliwy dla środowiska i tym samym dla nas, co jest nie tylko już pozytywnym trendem, ale wręcz koniecznością.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone