SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Czym jest numer VIN?

fot. mat. promocyjne

Dowiedz się, czym jest numer VIN, z czego się składa, gdzie go szukać i dlaczego warto go znać, będąc obecnym lub przyszłym właścicielem pojazdu.

Numer VIN – co to jest?

VIN jest skrótem od angielskiego Vehicle Identification Number, oznaczającego – stosowany w przemyśle motoryzacyjnym – numer identyfikacyjny pojazdu. Nazywany też jest numerem nadwozia. Co ciekawe, pojawił się w obiegu dopiero w roku 1981. Wcześniej (lata 1954-1981) producenci stosowali do oznaczania dowolnych formatów, ponieważ żadne normy w tym zakresie nie istniały.

Od 1981 roku, każdy tego typu kod charakteryzuje się niepowtarzalnym ciągiem znaków (liter i cyfr), przypisywanych przez producentów do poszczególnych pojazdów silnikowych. Pozwalają one zidentyfikować każdy pojazd silnikowy, a w szczególności uzyskać na jego temat takie informacje, jak chociażby: marka, model, numer seryjny, rok produkcji, zakład montażowy.

Z jakich elementów składa się numer VIN?

Choć normy dotyczące VIN na całym świecie są dość zróżnicowane, łączy je wspólny mianownik. Chodzi o ciąg znaków oparty na zapisie siedemnastoznakowym. Są w nim zawarte cyfry oraz litery, z pominięciem O (o), I (i) oraz Q (q). Istnieje bowiem uzasadniona obawa, że mogłyby być mylone kolejno z 0 (zero), 1 oraz 9.

Numer VIN – zgodnie z normą ISO – każdorazowo składa się z trzech części:

  • część pierwsza: WMI, czyli pierwsze 3 znaki – w tej sekcji wskazany jest światowy symbol konkretnego producenta, nadany mu przez odpowiedni urząd, w porozumieniu z organizacją do spraw normalizacji ISO albo jej przedstawicielem krajowym. Znak 1. oznacza kraj produkcji, znak 2. oznacza producenta, znak 3. oznacza typ albo podział pojazdu;
  • część druga: VDS, czyli znaki od 4. do 9. – w tej sekcji producenci zawierają kod wskazujący na dane techniczne i charakterystykę danego modelu, w tym m.in.: markę, model, serię, typ oraz wielkość silnika;
  • część trzecia: VIS, czyli znaki od 10. do 17. – w tej sekcji znak 10. oznacza rok produkcji, znak 11. oznacza miejsce montażu (fabrykę, w której pojazd został wyprodukowany), natomiast znaki od 12. do 17. oznaczają numer seryjny pojazdu albo numer produkcyjny pojazdu.

Gdzie szukać numeru VIN?

Numeru VIN na swoim pojeździe (i dokumentacji do niego) powinieneś szukać w przynajmniej dwóch, a nawet i trzech miejscach. Jedne z oznaczeń są przez producentów umieszczane w taki sposób, by były jak najlepiej widoczne, inne z kolei zdają się być ukryte.

Najczęściej numer VIN widnieje na tabliczce znamionowej, umieszczonej w dolnej części przedniej szyby, która znajduje się po stronie kierowcy. Gdzie jeszcze możesz go znaleźć? Na przykład na słupku bocznym – również po stronie kierowcy – gdzie znajduje się etykieta pojazdu z danymi producenta, danymi technicznymi i numerem identyfikacyjny pojazdu.

Poza tym, numer nadwozia znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym swojego pojazdu. W dokumentach rejestrowych, wydanych przez polskie organy, numer VIN umiejscowiony jest pod literą E. Podobnie sprawa wygląda w dokumentacji niemieckiej oraz czeskiej.

Dlaczego warto znać numer VIN pojazdu?

Znajomość numeru VIN jest przydatna po pierwsze w momencie, gdy kupujesz używany pojazd. Sprawdzając numer nadwozia, jesteś w stanie wywnioskować m.in. czy samochód lub inny pojazd nie był kradziony lub nie uczestniczył w wypadku. Dzięki temu ocenisz stan techniczny pojazdu, zanim zdecydujesz o zakupie. Po drugie, numer identyfikacyjny pojazdu przyda Ci się, gdy staniesz się już jego właścicielem. W momencie wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia, będziesz w stanie po numerze VIN sprowadzić trudno dostępne części, niezbędne do naprawy. To z kolei da Ci gwarancję, że wymienione elementy będą idealnie pasować do Twojego pojazdu.

Jak widzisz, warto mieć świadomość, czym jest numer VIN, gdzie go szukać – w pojeździe i w dokumentacji – oraz w jakich momentach znajomość numeru nadwozia może Ci się przydać.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone