SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Czy w Black Friday są dobre promocje? Skąd wzięła się popularność tego święta zakupów?

fot. mat. sponsorowane

Koniec listopada zapisał się już na stałe w tradycji przedświątecznych zakupów. Z okazji Black Friday ujawniamy, jak w rzeczywistości wygląda kwestia przecen. Czy naprawdę można upolować jakąś wyjątkową okazję dla siebie?

Kolebką konsumpcjonizmu są Stany Zjednoczone. Nikogo nie zaskoczy, że to właśnie stamtąd przywędrowała do nas tradycja listopadowych wyprzedaży. Black Friday wypada zawsze w ostatni weekend listopada, po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. W tym dniu organizowane są największe doroczne wyprzedaże. Prawdziwi łowcy okazji będą mogli wreszcie upolować produkty z najnowszych kolekcji po okazyjnych cenach.

Genezy tego święta możemy dopatrywać się w drugiej połowie XX w. Już wtedy Amerykanie udawali się na przedświąteczne zakupy, a sklepy prześcigały się w zaoferowaniu klientom jak najlepszych cen. Obecnie Czarny Piątek nieoficjalnie rozpoczyna okres przedświątecznych wyprzedaży, a galerie i sklepy przystrojone są już bożonarodzeniowymi dekoracjami.

Czy promocje na Black Friday są aż tak wysokie?

Tłumy, które przyciąga święto promocji, mogą sugerować, że obniżki cen są niewiarygodnie duże. Znane są obrazki spod amerykańskich galerii, gdzie ludzie tratują siebie nawzajem i wydają się gotowi na wszystko, byle tylko nie spóźnić się i nie zastać wymarzonego produktu wyprzedanym.

W Polsce obniżki cen nie są aż tak spektakularne. Zwyczajowo wynoszą one do 30%, jednak każdy przyciąga uwagę klientów w nieco inny sposób. Przykładowo, sklep Media Expert proponuje dogodne raty 0% lub odroczenie spłaty rat kredytu.

Skąd wziął się fenomen Czarnego Piątku?

Chociaż w Polsce Black Friday nie jest obchodzony aż tak hucznie, wciąż można upolować niesamowite okazje. Nierzadko w trakcie listopadowych wyprzedaży na promocję trafiają elementy najnowszych kolekcji lub takie, które dopiero niedawno miały swoją premierę.

Do wyprzedażowych akcji dołączają niemal wszystkie branże. Niezależnie więc od tego, czego potrzeba właśnie Wam, warto na bieżąco sprawdzać, które sklepy dołączają do akcji. Jeśli jesteśmy zainteresowani jednymi z przecenionych produktów, pojawia się przed nami znakomita szansa na zaoszczędzenie pieniędzy.

Gdzie szukać najlepszych okazji?

Chociaż większość sklepów dołącza do przedświątecznych wyprzedaży, dobrze jest skupić się na rzeczach, które są nam niezbędne lub na których możemy najwięcej zaoszczędzić. Przygotowując się do Black Friday warto prześledzić strony naszych ulubionych sklepów lub zawczasu podpytać najbliższych o ich wymarzone prezenty świąteczne.

Czego więc szukać?

 • Komputery i dodatki — podczas trudów zdalnego nauczania wielu rodziców stanęło przed wyzwaniem zapewnienia swoim pociechom odpowiednich warunków do nauki. Podczas Black Friday laptopy marki Microsoft, Asus czy Apple można dostać tańsze nawet o 600 zł sztuka.
 • Ubrania i obuwie — większość znanych marek ubraniowych angażuje się w promocję związane z Black Friday. To nie tylko sposób na dotarcie do większej ilości klientów, ale i świetna okazja na wymianę garderoby z jesiennej na zimową.
 • Telewizory i sprzęt AGD — największą popularnością podczas listopadowych wyprzedaży cieszą się telewizory, których obniżki sięgają 50%. To także idealna szansa na uzupełnienie wyposażenia naszego domu. W atrakcyjnych cenach znajdziecie również pralki, zmywarki, lodówki czy ekspresy do kawy.
 • Sprzęt sportowy — przedświąteczne wyprzedaże dotyczą także wszelkiej maści sprzętu sportowego. To najlepszy moment na założenie domowej siłowni. Warto mieć miejsce, które będzie służyło do aktywnego wypoczynku.
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone