SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Czy uzyskanie informacji z księgi wieczystej jest darmowe?

fot. mat. prasowe

Jeżeli zamierzasz zakupić nieruchomość, z pewnością interesuje Cię na przykład, czy nie jest ona zadłużona hipoteką, lub kto jest jej aktualnym właścicielem. Te i inne informacje znajdują się w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości. Księgi Wieczyste możemy przeglądać również przez Internet, na stronie EKW, pod warunkiem, że znamy numery ksiąg wieczystych, do których chcemy mieć wgląd. Jeżeli chcemy uzyskać numer księgi wieczystej, możemy udać się do Starostwa Powiatowego lub Sądu Rejonowego. Numer księgi wieczystej możemy uzyskać również przez Internet.

Podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości zawsze pojawia się pojęcie ksiąg wieczystych nieruchomości, jest to prowadzony przez Sąd Rejonowy opis aktualnego stanu prawnego nieruchomości oraz historię jego zmian. Obecnie wszystkie księgi wieczyste są prowadzone i zakładane w systemie teleinformatycznym, nad którym pieczę trzyma Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych. Są dostępne on-line na stronie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych administrowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne, jest to uregulowane w Ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, art. 36, pkt. 6.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Numer księgi wieczystej możemy ustalić na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki, aby to zrobić, należy udać się do Starostwa Powiatowego lub do Sądu Rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości. W obydwu przypadkach wnioskowanie o wniosek wygląda podobnie. Łatwym sposobem na ustalenie numeru księgi wieczystej, jest użycie ogólnopolskiej wyszukiwarki online na Blog Kredytowy.

Ustalenie numeru księgi wieczystej w Starostwie Powiatowym

Aby dowiedzieć się, jaki jest numer księgi wieczystej nieruchomości, należy udać się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Starostwie Powiatowym, złożyć tam odpowiedni wniosek, uiścić opłatę i wykazać się interesem prawnym do nieruchomości, bez którego urząd nie udostępni nam tych informacji.

Ustalenie numeru księgi wieczystej przez Sąd Rejonowy

Aby ustalić numer księgi wieczystej, możemy też udać się bezpośrednio do Sądu Rejonowego, a dokładniej Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdzie podobnie po złożeniu stosownego wniosku i uiszczeniu odpowiedniej opłaty oraz wykazaniu interesu prawnego, możemy uzyskać numer księgi wieczystej nieruchomości.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, musimy udać się do wybranego urzędu, co jest czasochłonne. Szybciej możemy znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki za pomocą wyszukiwarek ksiąg wieczystych, uiszczając jednorazową opłatę. Strony oferujące taką usługę, mają wyszukiwarkę Sądów Rejonowych w całym kraju oraz wygodne wyszukiwarki, dzięki którym po nazwie miasta, ulicy i numeru, możemy szybko ustalić numer księgi wieczystej.

Czy uzyskanie informacji z księgi wieczystej jest darmowe?

Samo przeglądanie ksiąg wieczystych, jeżeli rozumiemy przez to uzyskanie informacji z nich, jest bezpłatne, wystarczy, że znamy numer księgi wieczystej nieruchomości. Jeżeli jednak przez uzyskanie informacji z KW rozumiemy uzyskanie wyciągów lub odpisów z ksiąg wieczystych, to złożenie wniosku o każdy z takich dokumentów jest obłożone odpowiednią opłatą. W zależności, czy chcemy otrzymać dokument w tradycyjnej, papierowej formie, czy też w formie elektronicznej do samodzielnego wydruku, ceny wniosków różnią się od siebie. Tańsze są dokumenty, o które wnioskujemy drogą elektroniczną, dokładne różnice w tabeli.

Dokument

Cena w formie papierowej

Cena on-line

Odpis z KW

30-60 zł

20-50 zł

Wyciąg z KW

15-30 zł

5-20 zł

Zaświadczenie o zamknięciu KW

5 zł

5 zł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone