SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Cashback – czym jest i jak to działa

fot. materiały sponsorowane

Karty płatnicze cieszą się sporą popularnością ze względu na wygodę ich użytkowania. Zdarza się jednak, że w niektórych sytuacjach potrzebna jest również gotówka. Wypłata pieniędzy z bankomatu to nie jedyna opcja. Obecnie posiadacze karty płatniczej mogą też skorzystać z usługi cashback. Jak to działa?

Na czym polega usługa cashback?

Chociaż wiele osób chętnie korzysta z karty bankowej podczas codziennych zakupów, gotówka ciągle jest najczęstszą metodą płatności wybieraną przez Polaków[1]. Obecnie pieniądze można wypłacić nie tylko z bankomatu, ale również w sklepach i innych punktach oferujących usługę cashback. Polega ona na wypłacie gotówki podczas dokonywania płatności kartą w sklepie, na stacji paliw czy w innym punkcie. Klient, który chce skorzystać z cashback, podczas płacenia za towar lub usługę powinien poinformować o tym sprzedawcę, a następnie wpisać kwotę, jaką chce wypłacić i potwierdzić transakcję kodem PIN i/lub podpisem na wydruku z terminala. Sama płatność nie różni się niczym od tej dokonywanej standardowo przy wykorzystaniu karty płatniczej.

Jakie korzyści dla klienta ma cashback?

Największą zaletą usługi cashback z punktu widzenia klienta jest wygoda – możliwość wypłaty gotówki podczas codziennych zakupów spożywczych, w aptece czy na stacji benzynowej sprawia, że nie ma potrzeby szukania w tym celu bankomatu. Z cashback mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi, o ile ich bank oferuje taką możliwość i posiadają oni kartę płatniczą Mastercard, Visa lub Maestro. Warunkiem jest dokonanie zapłaty za usługę lub towar z wykorzystaniem karty. Nie ma jednak znaczenia kwota tej transakcji (można więc np. zrobić zakupy za 10 zł i wypłacić przy okazji 200 zł). Obowiązują też limity wypłat. Jednorazowo klient wypłaci do 300 zł (karty Visa) lub do 500 zł (MasterCard oraz Maestro) w ramach cashback, ale z usługi tej może korzystać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Większość banków nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za usługę cashback. Nie ma też konieczności jej aktywowania – wypłacić pieniądze przy okazji płatności za towary lub usługi może więc każdy posiadacz karty Visa, Maestro lub MasterCard.

Cashback cieszy się dużą popularnością

Badania prowadzone przez NBP wykazały, że usługa cashback cieszy się niemałą popularnością – w I kwartale 2021 roku dokonano 4,5 mln wypłat na łączną kwotę 588,2 mln zł.[2] Wypłacane w ten sposób sumy wynosiły przeciętnie 131 zł. Usługa ta dostępna jest w Polsce od 2006 roku, a placówki umożliwiające wypłatę gotówki przy okazji zakupów oznaczane są specjalnymi naklejkami MasterCard Cashback lub Visa Cashback. W całym kraju istnieje 252,6 tys. placówek handlowych oferujących usługę cashback.

Dlaczego warto wprowadzić usługę cashback?

Usługa cashback niesie wiele korzyści nie tylko z punktu widzenia osoby, która z niej korzysta. Jeśli jesteś właścicielem sklepu, stacji benzynowej, salonu prasowego czy innego punktu handlowo-usługowego, powinieneś rozważyć możliwość jej wprowadzenia. Dlaczego? Jeśli klient będzie potrzebował gotówki, a w pobliżu nie ma bankomatu, prawdopodobnie zechce skorzystać z usługi cashback właśnie u Ciebie, a przy okazji będzie musiał dokonać nawet niewielkich zakupów. W ten sposób możesz pozyskać nowych klientów.

Usługa cashback to również oszczędność czasu przeznaczanego na obsługę gotówki w kasie, a więc na jej liczenie czy transportowanie do banku. Istotne znaczenie ma również fakt, że pośrednio takie rozwiązanie przekłada się na większe bezpieczeństwo samego sklepu i zmniejszenie ryzyka wynikającego z przechowywania gotówki w punkcie.

Aby umożliwić klientom korzystanie z usługi cashback, potrzebny jest odpowiedni terminal płatniczy. Tego typu urządzenia są proste w obsłudze – wystarczy tylko wprowadzić kartę, a później postępować zgodnie z instrukcjami. Kwota sprzedaży, kwota wypłaconej w ramach cashback gotówki, a także suma całej transakcji będą widoczne na wydruku.

[1] https://prnews.pl/nbp-gotowka-jest-najczesciej-wskazywana-przez-polakow-metoda-platnosci-458725
[2] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2021.pdf

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone