SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, niezbędne badania

fot. mat. sponsorowane

Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością – zdaniem ekspertów, w pewnym etapie życia doświadcza jej co najmniej 80% populacji. Ból kręgosłupa może być związany z urazem, nadwyrężeniem mięśni, chorobą, a także niezdrowym stylem życia. Jakie są przyczyny i objawy bólu kręgosłupa? Jakie badania wykonać, by zdiagnozować problem? Przeczytaj nasz artykuł.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa może być spowodowany wieloma czynnikami. Do najczęstszych przyczyn bólu można zakwalifikować:

 • nadwyrężenie mięśni lub uraz (ból kręgosłupa w tym przypadku może trwać nawet 6 tygodni);
 • pęknięcie dysku lub jego wypadnięcie;
 • schorzenia zapalne;
 • skrzywienie kręgosłupa;
 • osteoporoza.

Warto pamiętać, że pewne grupy osób są bardziej narażone na ból kręgosłupa, niż inne – przede wszystkim osoby, prowadzące niezdrowy styl życia. Siedzenie wiele godzin przed komputerem lub stanie przez cały dzień w pracy, a także spożywanie nadmiernej ilości kalorii, otyłość i brak aktywności fizycznej mogą doprowadzić do różnych problemów zdrowotnych, a w tym także bólu kręgosłupa.

Jakie badania wykonać?

W sytuacji, gdy ból kręgosłupa nie ustaje, warto wybrać się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne. Jednym z nowocześniejszych badań jest rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa. Badanie to pozwala na uwidocznienie wszystkich najważniejszych elementów kręgosłupa i sprawdzenie, czym dokładnie spowodowany jest ból. Rezonans magnetyczny można wykonać w wielu prywatnych gabinetach lekarskich i centrach medycznych. Ile kosztuje badanie MRI kręgosłupa? Cena rezonansu magnetycznego w Warszawie zaczyna się od około 400 zł.

Inne zalecane badania to tomografia komputerowa, prześwietlenie kręgosłupa, a także badania krwi – w sytuacji, gdy lekarz uważa, że przyc  zyna bólu związana jest z jakąś infekcją.

Metody leczenia bólu kręgosłupa

Niestety, proces leczenia bólu kręgosłupa jest zwykle czasochłonny i wymaga wielu wizyt u lekarzy i połączenia kilku metod terapii. Zwykle bardzo dobrze sprawdzają się masaże oraz rehabilitacja, jednak nie pomogą one przy poważnych schorzeniach. W sytuacji, gdy ból kręgosłupa jest długotrwały i występuje od wielu lat, lekarz może zalecić zabiegi laserowe, krioterapię, magnetoterapię, a także zażywanie leków przeciwbólowych lub przyjmowanie zastrzyków z kortyzonu. W zaawansowanych i problematycznych przypadkach wymagane są operacje, po których dodatkowo trzeba przejść proces rehabilitacji.

Spore znaczenie ma również profilaktyka – dbanie o zdrowy styl życia, aktywność fizyczna i rezygnacja z niezdrowej diety. Ważne jest także zachowanie odpowiedniej postawy w czasie siedzenia oraz podnoszenia różnych ciężkich przedmiotów. Ma to szczególne znaczenie w pracy, zarówno tej biurowej (gdzie zwykle siedzi się przez większość dnia), jak i fizycznej (na przykład w magazynie, w markecie oraz w innych miejscach). Dobrze także zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie, a także zadbać o prawidłową pozycję w trakcie snu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone