SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Alergia na słońce – co warto o niej wiedzieć?

fot. mat. sponsorowane

Ekspozycja na słońce zwłaszcza w okresie wiosennym oraz letnim może być złudna. Delikatny wiatr, który muska nasze twarze i ciało daje mylne wrażenie słabego działania promieni słonecznych. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy skóry, możemy nabawić się oparzeń. Często jednak może pojawiać się także charakterystyczna pokrzywka słoneczna. Jest to klasyczna alergia na słońce. Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest alergia na słońce?

Jest to reakcja skóry na słońce, która powiązana jest z jej nadwrażliwością i nieprawidłowym działaniem. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem czy swędzącą wysypką. W niektórych przypadkach występuje nawet pokrzywka. Zazwyczaj ta reakcja pojawia się w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest ekspozycja na słońce po raz pierwszy od dłuższego czasu, a drugi, gdy nasłonecznienie przybiera na sile.

 

Można wyróżnić trzy kategorie fotodermatoz idiopatycznych. Pierwszą z nich są wielopostaciowe osutki świetlne. Mogą przybrać postać świerzbiączki letniej oraz opryszczki ospówkowatej. Ta pierwsza zwykle rozpoczyna się w latach młodości, najczęściej u kobiet. Zmiany rumieniowe można zauważyć zwykle na dekolcie. Pojawiają się często wiosną w ciągu kilku godzin od opalania. Opryszczka jest dużo rzadszą postacią od PLE. Charakteryzuje się jednak cięższym przebiegiem. Może objawiać się pod postacią wykwitów pęcherzykowych, często z infekcją wtórną. Czasami towarzyszy temu zapalenie spojówek bądź gorączka.

 

Pokrzywka słoneczna występuje rzadziej i dotyczy zwykle osób starszych. Objawia się pieczeniem, rumieniem i bąblami już w ciągu kilku minut od ekspozycji słonecznej. Przewlekłe zmiany posłoneczne powstają na skutek promieni UVA i UVB i ich połączenia z substancjami fotoalergizującymi. Jak więc widać, alergia na słońce (https://www.vichy.pl/blog/uczulenie-na-slonce-%e2%80%93-sprawdz-jak-zapobiegac-jego-objawom/vmag64981.aspx) może przybierać różne formy.

Krem z filtrem do twarzy – jaki wybrać i jak stosować?

Aby zapobiegać powstawaniu alergii i łagodzić jej przebieg, warto jest stosować krem z filtrem do twarzy. Chroni on skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Dzięki temu ma również działanie przeciwstarzeniowe. Na rynku jest wiele rodzajów tego typu kosmetyków. Kremy nawilżające sprawdzą się dla osób ze skórą suchą i przesuszoną. Zawierają często kwas hialuronowy, który zapewnia natychmiastowe nawodnienie i uczucie odświeżenia.

 

Kosmetyki matujące idealnie nadadzą się dla cery skłonnej do przetłuszczania się. Ograniczają bowiem nadmierną ilość produkowanego sebum. Często występuje w nich ekstrakt z zielonej glinki. Zawartość witaminy C wygładza zmarszczki i polecana jest jako profilaktyczne uzupełnienie pielęgnacji przeciwko starzeniu się skóry.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone