SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Akwarystyka morska w lecie

fot. mat. sponsorowane

Pierwsze lato z akwarium morskim może niestety niemile zaskoczyć jego właścicieli. Wysokie temperatury, zmiana nasłonecznienia, wakacyjne wyjazdy, a także przerwy w dostawie prądu podczas gwałtownych burz mogą skutkować niemałym stresem, a w najgorszym wypadku utratą całej obsady ryb i koralowców. Wyposażenie akwarystyki morskiej, które planujemy przy zakładaniu zbiornika, często nie uwzględnia sytuacjach awaryjnych, które mogą narazić nas na duże straty. Poniższy artykuł pełni rolę prewencyjną – pokaże Ci, jak zabezpieczyć się przed przykrymi następstwami polskiego lata.

Chłodzenie wody w akwarium morskim

Akwarystyka morska zdobywa coraz większą popularność. Jeśli założyłeś zbiornik zimą, do tej pory pewnie nie miałeś problemu ze zbyt ciepłą wodą w akwarium. Wraz z przyjściem lata do naszego kraju zawitały ekstremalne temperatury, które kilka lat temu znaliśmy tylko z tropikalnych wczasów. I chociaż najpiękniejsze rafy koralowe znajdują się w miejscach, w których temperatura powietrza jest sporo wyższa niż w Polsce, jej niekontrolowany wzrost w akwarium może być bardzo niebezpieczny. Uważa się, że optymalna temperatura w akwarium morskim powinna mieścić się w przedziale 24 do 26°C, większość koralowców i ryb dość dobrze poradzi sobie z temperaturami do 28°C. Jako graniczną dla biologii w akwarium morskim uważa się natomiast temperaturę 30°C. Powyżej tej normy sytuacja staje się niebezpieczna zarówno dla ryb, jak i koralowców. Najszybciej temperatura będzie wzrastać w małych akwariach, w związku z tym prowadząc je musimy często kontrolować czy mieści się ona w wyznaczonych granicach.

Jeśli temperatura w Twoim akwarium zaczyna niebezpiecznie rosnąć, najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie chłodziarki akwarystycznej. Urządzenie to skutecznie chłodzi wodę, jest także w pełni zautomatyzowane – wystarczy ustawić pożądaną temperaturę, resztę chłodziarka zrobi sama. Jest to rozwiązanie najlepsze dla akwariów o dużym litrażu, wiąże się jednak z dość sporym kosztem. Innym, tańszym rozwiązaniem stosowanym w mniejszych zbiornikach są wentylatory. Wymuszają one ruch tafli wody, a przez zwiększenie powierzchni styku z powietrzem, obniża się jej temperatura. Urządzenia te skutecznie obniżają temperaturę wody w akwarium, musisz jednak pamiętać, aby ilość wentylatorów dobrać do wielkości zbiornika. Korzystając z tego rozwiązania zwróć szczególną uwagę na parowanie wody, które będzie znacznie większe niż dotychczas, zwłaszcza, że konieczne będzie uchylenie lub otwarcie pokrywy.

Urządzenia powodujące obniżenie temperatury wody najlepiej nabyć jeszcze przed sezonem letnim. Zakupisz je w profesjonalnym sklepie akwarystycznym np.: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska. Jeśli jednak wzrost temperatury zaskoczy Cię, pozostaje posiłkowanie się domowymi sposobami – możesz wykorzystać wentylator domowy, który należy skierować na taflę wody lub użyć wielorazowych kostek do drinków. Niektórzy akwaryści mrożą słoną wodę, jest to jednak rozwiązanie mało efektywne. Jeśli nie masz ani wentylatora, ani kostek do drinków, możesz użyć plastikowej butelki, którą napełniasz wodą i mrozisz, po czym wkładasz do akwarium. Pamiętaj o tym, aby butelki nie napełniać pod sam korek, ponieważ woda podczas zamarzania zwiększy swoją objętość. Minusem stosowania domowych sposobów jest konieczność stałej kontroli temperatury. Wodę w akwarium należy schładzać stopniowo, unikając jej gwałtownych wahań.

Opieka nad akwarium morskim podczas wyjazdów

Jeśli planujesz urlop, musisz wcześniej zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziesz kontrolować to, co się dzieje w akwarium podczas nieobecności. Sprawa jest prosta jeśli zbiornik jest zautomatyzowany i na co dzień to urządzenia monitorujące dbają o zachowanie równowagi w zbiorniku. Komputery akwarystyczne są podstawowym wyposażeniem akwarystyki morskiej stosowanym w dużych zbiornikach. Na bieżąco kontrolują parametry wody i wysyłają powiadomienie, kiedy wartości przekroczą zalecane normy. W takiej sytuacji pozostaje znaleźć kogoś, kto nakarmi ryby i zareaguje w ewentualnej kryzysowej sytuacji. Jeśli jednak posiadasz akwarium low tech, musisz znaleźć osobę, która podczas Twojej nieobecności będzie regularnie doglądać zbiornik i odpowiednio ją przeszkolić. Szczególną uwagę należy poświęcić tematowi karmienia obsady – niejedno akwarium zostało doprowadzone do zgłady podczas wakacyjnych wyjazdów z powodu przekarmienia. Jedzenie najlepiej poporcjować, unikniesz wtedy błędów w karmieniu. Naucz też wakacyjnego opiekuna jak mierzyć zasolenie i w jaki sposób uzupełniać ubytki wody powstałe podczas jej parowania. Jeśli suplementujesz do akwarium pierwiastki, zostaw wyraźne instrukcje co należy podawać, jak często i w jakich ilościach. Jeśli do tej pory akwarium nie było prowadzone przy pomocy programatorów czasowych, to najwyższy czas się w nie zaopatrzyć. Jest to niewielki koszt, a zautomatyzuje włączanie i wyłączanie oświetlenia. Programatory czasowe znajdziesz w sklepach akwarystyki morskiej. Pamiętaj też, żeby przed wyjazdem zaopatrzyć się w zapas wody RO i preparatów suplementacyjnych, jeśli ich używasz. Unikaj też zmian w zbiorniku i zrób podmianę wody, aby ten dodatkowy obowiązek nie spadł na wakacyjnego opiekuna. Instrukcje dotyczące prowadzenia akwarium i koniecznych zabiegów najlepiej zostawić na piśmie, razem ze wskazówkami jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

Zmiana nasłonecznienia

Lato wiąże się ze zmianą kąta padania promieni słonecznych. Zmiana nasłonecznienia może spowodować, że w akwarium będą intensywnie namnażać się glony, szczególnie te występujące na szybach. Wymagać to będzie częstszego czyszczenia szkła, przy czym jednocześnie zwiększy się pula składników odżywczych dla koralowców, które będą pobierać z toni wody cząsteczki plechowców uwolnione z szyb. Bezpośrednie padanie promieni słonecznych na akwarium może też spowodować niebezpiecznie podnoszenie się temperatury w zbiorniku. Jeśli nie posiadasz systemu chłodzącego, to na okres lata okno najlepiej jest po prostu zasłonić.

Wystawianie akwarium na działanie słońca ma też swoich zwolenników. Obserwują oni ciekawe zachowania ryb, które ustawiają się tak, aby padały na nie promienie słoneczne i “wygrzewają” się w słońcu; zauważają też lepsze wybarwianie się koralowców. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie czy pozwolić słońcu docierać do akwarium, decyzję musisz podjąć samodzielnie.

Przerwy w dostawie prądu

Od kilku sezonów polskie lato obfituje w bardzo gwałtowne burze. Niejednokrotnie kończy się to przerwami w dostawie prądu. O ile parę godzin, czy nawet dzień, bez oświetlenia nie spowoduje strat w obsadzie akwarium, to już pozbawienie go cyrkulacji jest bardzo niebezpieczne. Ruch wody jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania akwarium morskiego. Koralowce pobierają pokarm z toni wody, więc właściwy jej przepływ umożliwia im wyłapywanie różnych cząstek organicznych. Przedłużający się brak cyrkulacji uniemożliwia im odżywianie się. W wodzie rozpuszczone są także gazy, w tym tlen niezbędny do życia organizmom wodnym. Brak cyrkulacji zmniejszy wymianę gazową, co może spowodować niedotlenienie oraz kumulację dwutlenku węgla w wodzie i jej niekontrolowane zakwaszenie. Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście rozprowadzania gazów w wodzie są bakterie nitryfikacyjne, które najwydajniej pracują w warunkach dobrego przepływu wody. Jeśli filtr przestanie działać, baterie nie będą tak skutecznie prowadzić nitryfikacji, co może spowodować kumulację niebezpiecznych związków azotowych. Woda zalegająca w filtrze po kilkunastu godzinach przerwy w jego funkcjonowaniu będzie zawierała niebezpieczne związki, które po ponownym włączeniu prądu dostaną się do akwarium. Niestety nie da się określić jaki czas bez cyrkulacji wody w filtrze jest bezpieczny dla biologii w akwarium. Jeśli przerwa w dostawie prądu trwa kilka godzin, teoretycznie nic złego nie powinno się stać. Jeśli czas ten wydłuża się do 10 – 12 godzin, należy mechanicznie wymusić ruch wody. Jeśli masz mały zbiornik i filtr kaskadowy, możesz regularnie przelewać do niego wodę z akwarium używając do tego na przykład kubka. Ponieważ straty związane z przerwą w dostawie prądu w akwarystyce morskiej mogą liczyć się w tysiącach złotych, nie wspominając już o utracie życia organizmów morskich, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzyć się w urządzenia, które w sytuacji awaryjnej dostarczą prąd do akwarium.

Najlepiej nabyć profesjonalny zasilacz awaryjny z systemem ups i przetwornicą typu “czysty sinus”. Takie urządzenie samodzielnie włączy się podczas przerwy w dostawie prądu. Tańszym rozwiązaniem będzie zakup samej przetwornicy, która prąd będzie pobierać z akumulatora samochodowego. Wiąże się to oczywiście z unieruchomieniem samochodu i obsługą z naszej strony – nie sprawdzi się w przypadku gdy przerwa w dostawie prądu zdarzy się, kiedy nie będzie Cię w domu. Absolutnym minimum w sytuacjach braku dostawy prądu jest posiadanie pompek napowietrzających na baterie, które zapewnią akwarium cyrkulację wody. Profesjonalne urządzenia znajdziesz w sklepie akwarystyki morskiej.

Wyjazdy wakacyjne, wysoka temperatura powietrza i przerwy w dostawie prądu, mogą narazić Cię na problemy z utrzymaniem akwarium. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zdefiniować jakie awaryjne sytuacje mogą się zdarzyć i nakierował Cię na rozwiązania, które zabezpieczą Twój zbiornik przed awaryjnymi sytuacjami.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone