SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Łosiowisko

Piotr Łoś/fot. Marzena Stokłosa

W ulubionym Korczewie nad Bugiem kładę rękę na menhirze – ponoć kamień ten przynosi szczęście. W Laskowie Głuchach, Dąbrówce, Strachówce czy Dębinkach myślę o Norwidzie. Z kolei Zygmuntowi Krasińskiemu kłaniam się w Opinogórze, słuchając jednocześnie skarg jego żony, że bardziej kochał Delfinę… W Kadzidle mogę posłuchać rzewnej kurpiowskiej pieśni, przyglądając się również, jak powstaje leluja. Ciarki mi przechodzą, gdy w Guzowie słyszę poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, a w Sannikach patrzę do oczu pięknej guwernantki, zastanawiając się dlaczego nie spodobała się ona Chopinowi…

W Kosowie Lackim szwendam się tymi samymi uliczkami, którymi spacerował ostatni powstaniec styczniowy – Feliks Bartczuk. Tam również, ale może bardziej w Parysowie myślę o Żydach, którzy tyle wnieśli do kolorytu wszystkich mazowieckich miasteczek. A potem poprawiam krawat i wstępuję na salony – do księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach, podziwiając zarówno jej pałac, miasto, jak i „Ekstazę św. Franciszka” El Greca w Muzeum Diecezjalnym. Nie mogę nie zajrzeć do Węgrowa, bo przecież tam, w obu kościołach – i znów Krasińscy! – widzę europejską sztukę okresu Baroku. To samo zresztą w podwarszawskiej Kobyłce.

Gdy już zmęczony myślę o odpoczynku, zatrzymuję się w Drohiczynie, tak, koniecznie w Drohiczynie „gdzie Bug pięknie płynie”. Stojąc nad rzeką, po drugiej jej stronie widzę znów Korczew. I znów Norwid. I przypominam sobie rozmowy ze śp. Renatą Ostrowską, która zapytała kiedyś: „czy słyszy pan tę nadbużańską ciszę?” Zamilkła, bo jako radiowiec z BBC wiedziała, że tę ciszę muszę nagrać… O takich to ludziach, o takich miejscach, historiach i tradycjach, wraz z moimi gośćmi, staram się opowiadać w „Łosiowisku”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone