SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert Wojciecha Świętońskiego

„Kwarantanna w Hi-Fi”. W studiu RDC wystąpi pianista Wojciech Świętoński

KWARANTANNA W HI-FI. ZOBACZ WSZYSTKIE KONCERTY CYKLU RADIA DLA CIEBIE

Wojciech Świętoński ukończył Uniwersytet Muzyczny Fry­deryka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli. Pobierał lek­cje u pedagogów z Konserwatorium Moskiewskiego. Był uczestnikiem Mistrzowskiego Kursu Fortepianowego prowadzonego przez maestro Ivo Pogorelica, z którym pozostaje w stałym kontakcie, a także stypendystą Lions Club NIKE, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dzie­dzictwa Narodowego.

Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie. Regularnie występuje w salach koncertowych Europy, z reci­talami i z towarzyszeniem orkiestry. Współpraco­wał z wieloma zespołami (Polska Orkiestra Sinfo­nia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), występu­jąc pod batutą m.in. Moniki Wolińskiej, Grzegorza Mielimąki, Tomasza Bugaja oraz Szymona Kawalli.

Aktywnie koncertował podczas obchodów Roku Karola Szymanowskiego oraz Roku Fryderyka Cho­pina. Jego występy inaugurowały Paradę Schu­mana oraz otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wydanie płyty z jego udziałem wieńczyło obchody Roku Zbigniewa Herberta.

Wykonywał światowe premiery kompozycji Pawła Łukaszewskiego, Miłosza Bembinowa, Adriana Fol­tyna, Bartosza Kowalskiego oraz innych wybitnych polskich kompozytorów na takich festiwalach, jak Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, czy Mię­dzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.

Obok sztandarowych dzieł muzyki fortepiano­wej, nieustannie poszerza swój repertuar o awan­gardowe i neoklasyczne dzieła twórców XX i XXI w., a wyniki tych poszukiwań są uwieczniane na kolejnych nagraniach płytowych.

Realizacja projektu „Kwarantanna w Hi-Fi” stała się możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił Radiu dla Ciebie profesjonalny instrument koncertowy – fortepian Yamaha CF6. Koncerty prowadzi prezes RDC – Tadeusz Deszkiewicz. W tym sezonie pianiści grają na fortepianie Bösendorfer, dzięki życzliwości Pana Sylwestra Dmuchowskiego. W ubiegłym roku rozszerzyliśmy formułę o inne instrumenty.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl, na kanale RDC w serwisie YouTube, na profilu na Facebooku oraz w aplikacji mobilnej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone