W „Wieczorze Literackim” rozmowa Łukasza Jasiny z prof. Barbarą Osterloff z Akademii Teatralnej w Warszawie.
Rozmowa poprzedziła słuchowisko "Disneyland" autorstwa Andrzeja Łapickiego. Premiera słuchowiska „Disneyland” odbyła się 25 grudnia 1963 roku. Została zrealizowana przez Teatr Polskiego Radia.
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (283)
Konstanty Przybora
W audycji niezwykły gość - Konstanty Przybora, z którym rozmawialiśmy o twórczości jego taty - Jeremiego Przybory. Pretekstem do rozmowy jest zarówno książka „Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu Jeremiego Przybory”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak oraz słuchowisko satyryczno-rozrywkowe „Gdzie jest Mundzio?” z cyklu Teatr Eterek, emitowanego na antenie Polskiego Radia w latach 1948-1958.
Jan Bończa Szabłowski i Natalia Fijewska-Zdanowska – reżyserka i dramatopisarka, która prowadzi wraz z siostrami własną, autorską scenę niezależną Teatr MŁYN, która działa od 2007r. na Starym Mieście w Warszawie, przypomnieli Tadeusza Fijewskiego, aktora filmowego i teatralnego, który występuje w prezentowanym w audycji „Klubie Kawalerów”.
Gościem audycji była aktorka i wokalistka Natalia Sikora, która opowiedziała m.in. o swoich przygotowaniach do koncertu poświęconego pamięci Ewy Demarczyk.
Gościem audycji był Adam Woronowicz, który w 2020 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował monodram na podstawie tekstu Mirona Białoszewskiego "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego".
Najważniejsze wydarzenia w minionym roku teatralnym
Jan Bończa-Szabłowski wraz z Tomaszem Miłkowskim, prezesem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, podsumowują najistotniejsze wydarzenia w minionym roku teatralnym.
Postać Ignacego Rzeckiego w literaturze, teatrze i kulturze
Rozmową Jana Bończy-Szabłowskiego z literaturoznawczynią i krytyczką teatralną Elżbietą Baniewicz o postaci Ignacego Rzeckiego w literaturze, teatrze i kulturze.
O premierze albumu „Olga Boznańska”, prezentującego twórczość malarską Olgi Boznańskiej - najwybitniejszej malarki Młodej Polski i jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek. Album, opracowany przez Urszulę Kozakowską-Zauchę i zaprojektowany przez Lecha Majewskiego, którzy byli gośćmi RDC.
Jan Bończa Szabłowski z ludźmi o ludziach. O pomaganiu. Gośćmi audycji byli Marcel Andino Velez, który zrezygnował z bycia wicedyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej i został certyfikowanym opiekunem medycznym i koordynatorem opieki i tak narodził się „Młodszy Brat- rodzinna koordynacja opieki geriatrycznej” oraz Konrad Siuda, grafik, lekarz, malarz, członek Rady Fundacji Daj Herbatę, który opowiedział o pomocy bezdomnym w Warszawie.