SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Sarnaki cz. 4

Widok na Bug z platformy promu/fot. Piotr Łoś/RDC

Trzeba mieć nieco czasu, ale i szczęścia, aby zobaczyć jak szerszeń zbiera drewno na swoje nowe gniazdo. Nam się to udało – podczas rozmowy z pp. Andrzejem Wybranowskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Sarnaki oraz Markiem Charkiewiczem, specjalistą ds. gospodarki leśnej w tymże nadleśnictwie.

Nadleśnictwo Sarnaki jest nieco specyficzne, bo podlega pod Dyrekcję Regionalną Lasów Państwowych w Lublinie, a położone jest w całości na terenie województwa mazowieckiego. To wymaga stałej współpracy przyrodników, samorządowców i np. służb ochrony przeciwpożarowej w obu województwach jednocześnie. Siedzibą nadleśnictwa, mającego ok. 1000 km kw. powierzchni są Sarnaki, a konkretnie XIX-wieczny dwór, wybudowany dla rodziny Podczaskich, który – po przejęciu go przez Lasy Państwowe – w latach dwutysięcznych został wyremontowany i dostosowany do potrzeb leśników. Wokół dworu, oprócz starych, pamiętających Podczaskich i Przesmyckich drzew, rosną też nowe rośliny, często egzotyczne gatunku, nasadzone w czasie, gdy wieloletnim nadleśniczym był śp. Jan Okruch. Obecny szef jednostki – Andrzej Wybranowski przyznaje, że poza bieżącą gospodarką leśną i edukacją, jego czynności koncentrują się na sprawnym kontynuowaniu tego, co zrobili w tym nadleśnictwie poprzednicy.

Bieżące problemy bywają jednak dokuczliwe, jak np. działalność szkodnika zwanego kornikiem ostrozębnym, który w niektórych kompleksach leśnych atakuje pojedyncze drzewa. Jedynym sposobem walki z nim – już po zaatakowaniu – jest wycinka uszkodzonych drzew, po to, aby ratować pozostałe.

Tuż obok parku dworskiego i siedziby nadleśnictwa znajduje się kompleks edukacyjny, po którym najczęściej oprowadza Marek Charkiewicz. Pokazuje młodzieży np. drzewo (sosnę), która została zaatakowana przez narośl typu nowotworowego lub też opisuje poszczególne gatunki drzew na podstawie przekrojów podłużnego lub poprzecznego pni. Jednym z ważniejszych elementów tej edukacji jest wyjaśnienie, jakie są skutki wybudowanych w tym kompleksie zbiorników retencyjnych, o czym dokładniej będziemy mówić w kolejnej audycji z Nadleśnictwa Sarnaki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone