SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, cz. 3

Ogród edukacyjny Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, z widocznym w głębi drewnianym labiryntem, będącym atrakcją do zabawy dla dzieci; fot. P. Łoś/RDC

W oddali, już poza terenem ogrodu, widać stary, ale działający młyn. Ten drewniany budynek uświadamia, że drewno było człowiekowi potrzebne od zawsze, a las pełni trzy funkcje: przyrodniczą i ochronną, gospodarczą, jak też rekreacyjną. Aby poznać je wszystkie i zrozumieć, czym jest las, na obrzeżach Radzynia Podlaskiego, przy ul. Warszawskiej, tuż obok siedziby Nadleśnictwa w ubiegłym roku został otworzony ogród edukacyjny.

Ogród edukacyjny w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski składa się z terenu, na którym króluje przyroda, ale też powstał pawilon edukacyjny, nowocześnie wyposażony, zaś częścią projektu jest również wiata (a obok niej miejsce do bezpiecznego rozpalenia ogniska), znajdująca się w leśnictwie Feliksówka.

Ogród powstał z potrzeby rozwinięcia działań edukacyjnych (głównie dla dzieci i młodzieży), ale jest też ułatwieniem w pracy leśników – edukatorów. Na miejscu mają bowiem namiastkę lasu oraz uprawy wielu różnych roślin, rosnących w środowisku leśnym, a poprzez wybór konkretnych gatunków, charakteryzującą różnorodność gatunkową Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Świerki rosły tam już od dawna (jak też tzw. dąb papieski), ale sadzonki sosny czy dębu będą rosnąć na oczach kolejnych pokoleń uczniów radzyńskich szkół. Obok lasu „w pigułce” rozmieszczone zostały też tablice, opowiadające w przystępny sposób o tym, jak rośnie las, jak się go pielęgnuje oraz dlaczego drzewa, po uzyskaniu wieku rębności, są wycinane. Wątek gospodarczego znaczenia lasu jest bowiem równie ważny, jak i ochronny.

Budynek edukacyjny, postawiony na solidnych fundamentach, ale wybudowany z drewna, będzie służył do zajęć, spotkań, wykładów. Ale cały teren ogrodu jest dostępny mieszkańcom Radzynia Podlaskiego również – zresztą oczekiwali oni od Nadleśnictwa, że obszar ten, dotychczas słabo lub wcale nie wykorzystywany, stanie się miejscem spacerów, odpoczynku i bliskiego kontaktu z naturą.

O idei ogrodu edukacyjnego w Radzyniu Podlaskim w programie mówili: Katarzyna Mirosław, specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i edukacji leśnej oraz Robert Staroń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone