SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, cz. 2

Kaplica (neogotycka, nowsza) św. Antoniego Padewskiego w Turowie od frontu; fot. P. Łoś/RDC

Obok siebie stoją dwie kaplice. Jedna, w roku posesji, jest pierwotna, wystawiona przez wiejską społeczność Turowa (gm. Kąkolewnica, pow. radzyński, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski), drugą – neogotycką, monumentalną w stosunku do tej pierwszej, w 1908 roku ufundowali Andrzej (Namiestnik Galicji) i Krystyna z Tyszkiewiczów Potoccy, właściciele dóbr międzyrzeckich, w tym również Turowa.

A wszystko zaczęło się od objawienia, które miało miejsce ok. XVII-XVIII wieku. Święty Antoni Padewski – wedle legendy – objawił się pracującemu w polu rolnikowi. Patron, m.in. znany ze wspomagania ludzi, poszukujących rzeczy zagubionych, miał stać na pniu sosny i rozmawiać z chłopem. Pamiątką tego spotkania jest ślad stopy św. Antoniego odbity na drzewie. Fragment tego drewna znajduje się dziś wewnątrz ołtarza kaplicy większej.

Głęboka wiara społeczności lokalnej, ale także wydarzenia nie tylko religijne, jak np. walki niepodległościowe w powstaniach: listopadowym, styczniowym oraz działalność ugrupowań partyzanckich w czasie II wojny św., spowodowały, że miejsce to stało się popularne i zyskało sławę jako punkt pielgrzymkowy wielu grup lokalnych, jak i z dalszych stron kraju.

Kultowi tego miejsca, ale i rozwojowi parafii w Turowie, sprzyjał również mecenat właścicieli dóbr ziemskich, bo w kolejnym pokoleniu, syn ww. Andrzeja, Artur Potocki z żoną Marią z Tarnowskich, w latach 30. XX wieku ufundował kościół w centrum wsi. Zbudowany z czerwonej cegły, nawiązujący do lubianego przez Marię Potocką stylu włoskiej architektury sakralnej, z legendą o św. Antoni Padewskim, jak najbardziej pasował. I służy on parafianom do dziś. Tak samo kaplica św. Antoniego Padewskiego w Turowie jest nadal popularna wśród pielgrzymów, zaś fakt położenia kaplicy w przestrzeni leśnej sprawia, iż jest to wspólne miejsce kultu wiernych – parafian, leśników i myśliwych. Historia, legenda i sacrum.

O historii i kulcie św. Antoniego Padewskiego oraz o kaplicy w Turowie w programie opowiadali: Małgorzata Kołodziejczyk, specjalista ds. mediów z Nadleśnictwa Międzyrzec, koordynatorka cyklu audycji „Z Łosiem przez las” z ramienia RDLP w Lublinie, mieszkanka Turowa, Piotr Jazgarski, leśniczy Leśnictwa Turów w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski oraz Marek Konaszewski, parafianin, społeczny kustosz sanktuarium św. Antoniego w Turowie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone