SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Chotyłów, cz. 3

Emilia Karmasz, bohaterka audycji, miłośniczka ogrodów i ziół; fot. P. Łoś/RDC

– To nie ja, to mąż. Ja tu tylko jestem od pielenia – z poważną miną rzekła p. Emilia Karmaszowa. Po swym dziadku i ojcu jest trzecim pokoleniem strażaków w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobryniu Dużym (gmina Zalesie, powiat bialsko-podlaski), spisuje dzieje tej jednostki. Robi piękne wieńce dożynkowe, ale przede wszystkim kocha zioła. Na pytanie o to jedno, najważniejsze, zaczęła opowiadać o mięcie i mogła tak o niej mówić godzinami. Zdziwiła się, gdy została zapytana, czy wyszła już jej książka o ziołach. Powinna taką wydać, koniecznie.

Z mężem Andrzejem Karmaszem pochodzą z jednej wsi, tej wsi. Znali się od kolebki, aż wreszcie po latach połączyło ich małżeństwo. Pani Emilia jest dumna ze swego wnuka Jana, zapewne piątego w rodzie przyszłego strażaka, a kto wie, może i leśnika? Ród zacny: pradziadem jej męża Andrzeja był Daniel Karmasz (1827-1874), jeden z 13 Unitów Podlaskich beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1999 roku.

Na ścianie domu pp. Karmaszów wisi godło państwowe, bo państwo Karmaszowie swoje życie łączą z pracą w Lasach Państwowych. Andrzej Karmasz jest bowiem leśniczym Leśnictwa Dobryń w Nadleśnictwie Chotyłów i w ich niedużym domu jest też leśna kancelaria. Leśniczy Andrzej Karmasz znany jest nie tylko z pracy zawodowej, ale i zainteresowań historią, np. angażuje się w działania wokół twierdzy brzeskiej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone