SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Biała Podlaska, cz. 4

Jak co roku, Bialski Batalion Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski wraz z Nadleśnictwem Biała Podlaska, uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Uroczystość odbyła się w kaplicy garnizonowej św. ojca Pio w Rakowiskach.

Biała Podlaska, ze względu na narodowe tradycje jeszcze przedwojenne (np. działalność Leona Kuczyńskiego z Koroszczyna) ma głębokie korzenie patriotyczne i do nich nawiązuje współczesna działalność Drużyn.

Batalion jest organizacją paramilitarną, istniejącą od 1990 roku, zorganizowaną na wzór struktur Wojsk Ochrony Pogranicza (WOT), posiadającą odpowiednie umowy, sprawiające, iż jeśli zajdzie potrzeba, członkowie tego Stowarzyszenia mogą być ujęci w planach wojskowej obrony. Podczas zajęć, najczęściej młodzi ludzie są uczeni posługiwania się bronią, szkolą, ćwiczą tężyznę fizyczną, przy jednoczesnej realizacji szerokiego programu historyczno-patriotycznego.

Współpraca w tej materii z Lasami Państwowymi jest zupełnie naturalna, do tego też niebagatelne znaczenie mają osobiste historie i tradycje rodzinne członków Drużyn.

Czym są drużyny strzeleckie, jaka jest ich podstawowa historia, a na czym polega działalność bieżąca, w programie mówili: gen. bryg. Stanisław Sułkowski, komendant Bialskiego Batalionu Drużyn Strzeleckich, Karol Sudewicz, dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy oraz Tomasz Bylina, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska i także kapitan drużyn strzeleckich Bialskiego Batalionu Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. S. Brzóski w Białej Podlaskiej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone