SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Biała Podlaska, cz. 4

Ornitolodzy, prowadząc liczne obserwacje ptactwa wodnego w krainie nadbużańskiej, zauważają zmniejszającą się liczebność niektórych gatunków ptaków. Wiążą ten proces m.in. z intensywną produkcją rolną, w której w wielu miejscach dominują uprawy kukurydzy, jak też z zaniechaniem odpowiedniego koszenia łąk (od wewnątrz do brzegu), na co wcześniej rolnicy korzystali z unijnych dopłat. Gość programu, Jarosław Mydlak ma jednak nadzieję, że te negatywne tendencje uda się zatrzymać.

Zauważa też, że obszary nad Bugiem są z punktu widzenia przyrodniczego oraz krajobrazowego niezmiernie cenne i piękne, ale dla samych ptaków – szczególnie tych migrujących, a one są głównym tematem tego odcinka naszego cyklu – stanowią jedynie dość krótki przystanek w ich wędrówce,  spośród polskich rzek zaś to wcale nie Bug, ale jednak Wisła (np. ze swymi szerokimi łachami piaszczystymi) ma najlepsze warunki do tego chwilowego bytowania wielu gatunków ptaków.

Mówiliśmy też o szczególnym miejscu dla populacji ptactwa na Podlasiu nadbużańskim, którym jest Państwowa Stadnina Koni w Janowie Podlaskim. To tu pojawia się aspekt gospodarczy, hodowlany (kilkusethektarowe gospodarstwo rolne) oraz bardziej estetyczny: na terenie Stadniny bytują też ciekawe gatunki ptaków.

Gościem programu był Jarosław Mydlak, leśniczy Leśnictwa Serwin w Nadleśnictwie Biała Podlaska, ornitolog – praktyk i pasjonat.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone