SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Biała Podlaska, cz. 1

Budynek Nadleśnictwa, fot. Anna Sawicka

Nadleśnictwo Biała Podlaska położone jest w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, na terenie gmin: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, miasto Biała Podlaska i Łomazy. Drzewostany są tu zróżnicowane: przeważa sosna, której udział w drzewostanach wynosi ok. 70%. Poza tym występują: dąb – 14%, brzoza – 10%, olsza – 4% oraz modrzew, świerk, jesion, grab, osika. Najliczniej reprezentowane są lasy i bory mieszane, które w Nadleśnictwie Biała Podlaska zajmują aż 73% ogólnej powierzchni.

W audycjach z Nadleśnictwa Biała Podlaska mówić będziemy m.in. o edukacji leśnej, zaprezentujemy Izbę Edukacyjną, porozmawiamy o utrzymaniu lasów prywatnych, jak też odwiedzimy wspaniałe miejsce historyczne, którym opiekują się leśnicy wraz z parafią – Leśnictwo Szadek we wsi Hrud, gdzie głęboko w lesie znajdują się dwa dęby (dziś nazywane „Świętymi Dębami”), przy których kilkanaście matek z dziećmi ukrywało się przed rosyjskimi żandarmami, zmuszającymi je przenieść z Kościoła greckokatolickiego (unickiego) do prawosławnego. Kobiety broniły swojej wiary i ten opór upamiętnia dziś także krzyż z tabliczką z nazwiskami unitek.

W pierwszej audycji poznajemy ośrodek zamiejscowy Lubelskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” w Janowie Podlaskim, gdzie rozmawiamy o edukacji i współpracy na tej niwie Nadleśnictwa Biała Podlaska z Parkiem Krajobrazowym. Jest też fragment ciekawego wystąpienia miłośnika ptaków i ornitologa, mgr inż. Jarosława Mydlaka, leśniczego Leśnictwa Serwin, z którym jeszcze o ptakach szerzej porozmawiamy w innej audycji.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone