SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Parczew – cz. I

Siedziba Nadleśnictwa Parczew w Sosnowicy; fot. P. Łoś/RDC

Siedziba Nadleśnictwa Parczew, mieszcząca się w Sosnowicy (pow. parczewski, gm. Sosnowica) to piękny obszar dawnego parku podworskiego. Z historii najbardziej znaną postacią spośród właścicieli Sosnowicy był Józef Sosnowski (zm. 1783 r.) – hetman polny litewski, wojewoda smoleński, którego jedna z córek – Ludwika – chciała wyjść za mąż za Tadeusza Kościuszkę. Jak głosi legenda, dumny magnat sosnowicki nie wyraził jednak zgody na małżeństwo córki ze skromnym szlachcicem. Mimo rozstania niedoszli małżonkowie kontakty listowne ze sobą utrzymywali.

Park po dawnej siedzibie Sosnowskich, którego część znajduje się w gestii Nadleśnictwa Parczew, pięknie dziś służy edukacji leśnej oraz turystyce. Jest to bowiem dobry punkt, aby od niego rozpocząć wycieczkę po wielu interesujących miejscach Nadleśnictwa, wśród których będą obiekty przyrodnicze, historyczne, ścieżki rowerowe, jak też miejsca przeznaczone do legalnego nocowania w lesie. Poza typowymi przyrodniczymi wrażeniami Nadleśnictwo Parczew dba również o ofertę rekreacyjną i sportową dla swoich gości, stąd np. współpraca ze środowiskiem parczewskich i radzyńskich łuczników. Przykładów miejsc i konkretnych działań, które mogą być atrakcyjne dla bywalców lasu, jest wiele. Przedstawia je również najnowsza mapa turystyczna Nadleśnictwa.

O walorach przyrodniczych i o propozycjach spędzania wolnego czasu na obszarze Nadleśnictwa Parczew w programie mówili:
– Witold Zakościelny, Nadleśniczy Nadleśnictwa Parczew
– Piotr Pniak, zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Parczew
– Jacek Zapasa, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Parczew
– Jowita Czaja, specjalista Służby Leśnej ds. gospodarki mieszkaniowej i edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Parczew.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone