SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Biała Podlaska, cz. 3

Budynek stacyjny kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej, położony niedaleko od stacji głównej kolei warszawsko-petersburskiej w Białej; fot. P. Łoś/RDC

Budowa kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej wiąże się ściśle z okresem tzw. Wielkiej Wojny, gdy tereny te znajdowały się pod okupacją niemiecką, a okupanci potrzebowali szybko i sprawnie dostarczanego drewna do celów wojennych.

Swoją rabunkową politykę prowadzili w stosunku do obszarów leśnych państwowych, jak i prywatnych.

Paradoksalnie, jak często bywało, powstała wówczas infrastruktura kolejki (z czasem rozbudowywanej np. przez właścicieli ziemskich, ale nie tylko), służyła mieszkańcom do przewozów pasażerskich. Stąd też najstarsi mieszkańcy Białej i okolic jeszcze pamiętali dawne budynki oraz nazwy poszczególnych przystanków.

W okresie międzywojnia kolejka służyła rozwijającemu się lokalnemu przemysłowi, zaś w czasie okupacji naturalnie partyzantom, m.in. tym ze słynnego Oddziału Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”

W przeciwieństwie do małego skansenu kolejki w Janowie Lubelskim (również obszar RDLP w Lublinie), w Białej Podlaskiej nie zachowały się tory, a tym bardziej tabor kolejowy. W latach 60. i 70. XX w. stopniowo kolejka została zlikwidowana. Pozostałe niektóre budynki, resztki mostów i dobra pamięć o kolejce, która służyła najpierw okupantowi, potem leśnikom i przemysłowi, aż wreszcie – pasażerom.

O historii leśnej kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej w programie opowiadał Tomasz Bylina, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone