SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Biała Podlaska, cz. 2

Fot. Krzyżodziób modrzewiowy; Wikipedia

Jarosław Mydlak jest znanym pasjonatem ptaków, ornitologiem (choć zawodowo przede wszystkim leśnikiem w Nadleśnictwie Biała Podlaska), podążającym za ulubionymi gatunkami ptaków wiele kilometrów, ale i stale poszukującym gatunków nowych. Swoją pasję rozpoczął od zbierania piór ptasich, wsłuchując się jednocześnie w ptasie opowieści swego ojca, a dziś nie tylko obserwuje ptaki, ale ogromną wiedzą o nich dzieli się z innymi.

W nie tak dawno zakończonym roku 2020 leśniczy Jarosław Mydlak zdobył pierwsze miejsce w konkursie Wielki Rok, którego nazwa nawiązuje do amerykańskiego filmu fabularnego „The Big Year” według scenariusza Howarda Franklina i reżyserii Davida Frankela. Różnica między fabułą filmową, a rzeczywistością konkursu „Wielki Rok” polega na tym, iż w rywalizacji w prawdziwym życiu, uczestnicy zabawy muszą kierować się zasadami etyki, a ich osiągnięcia są sprawdzane, kwalifikowane i zatwierdzane, zanim ukażą się na specjalistycznych portalach ornitologicznych.

Już w tym roku, Jarosław Mydlak odnalazł np. interesujące, trzy gatunki ptaków.

– Na Jeziorze Jamnik Dolny, między Biedaczkowem a Książęcą Wsią (gm. Żmigród, pow. trzebnicki, woj. dolnośląskie), zarejestrował obecność ptaka o nazwie lodówka. Jezioro Jamnik Dolny wraz z innymi tworzy kompleks jezior, wchodzący w skład rezerwatu przyrody Stawy Milickie;

– Jezioro Białe, znany zbiornik wodny na Lubelszczyźnie, tak bardzo lubiany przez turystów z tego regionu, ale i przez Warszawiaków, to miejsce, w którym J. Mydlak zaobserwował nurogęś (Mergus merganser), gatunek dużych ptaków z rodziny kaczkowatych;

– Między Dąbrową Leśną a Augustynką (gm. Nurzec-Stacja, pow. siemiatycki, woj. podlaskie) zauważony został krzyżodziób modrzewiowy, bytujący w wąskim pasie Eurazji, jak też od Finlandii po wschodnią Syberię oraz w Ameryce Północnej (od Alaski po Labrador), ale do Polski przylatujący niezwykle rzadko.

O konkursie „Wielki Rok” i swojej ornitologicznej pasji w programie mówił Jarosław Mydlak, leśniczy Leśnictwa Serwin w Nadleśnictwie Biała Podlaska.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone