SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Janów Lubelski, cz. 2

Stado żubrów w Białowieskim Parku Narodowym; Wikipedia

W Lasach Janowskich trwają przygotowania do przyjęcia pierwszego stada żubrów. Nadleśnictwo Janów Lubelski uczestniczy bowiem w ogólnopolskim projekcie „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, przygotowanym w partnerstwie przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Lasy Państwowe.

Na teren Nadleśnictwa janowskiego wsiedlonych zostanie najpierw ok. 8-10 żubrów, a docelowo projekt przewiduje stado liczące do 40 sztuk. Aby zwierzęta mogły zagościć na nowym dla siebie obszarze, Nadleśnictwo jeszcze w ubiegłym roku wykonało koszenie ręczne i mechaniczne łąk na powierzchni 20 ha. W tym roku planowane są dalsze koszenia (30 ha) łąk i polan śródleśnych. Czynności te, tzn. poprawiane i przywracanie warunków naturalnych żerowisk dla żubrów, są częścią środowiskowej czynnej ochrony lasu. Do prac przygotowawczych należą również: zagospodarowanie zrębów, zasiewanie odpowiednich gatunków traw, takich, jakie lubi król polskich puszcz, jak też uprawa roślin miododajnych i założenie barci. Projekt, którego finałem ma być stała obecność żubra na terenie Lasów Janowskich uwzględnia również poprawę bioróżnorodności na tym obszarze.

O założeniach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” i jego realizacji na przykładzie Lasów Janowskich, w programie mówili:

– prof. dr hab. Wanda Olech, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów
– Małgorzata Czyżewska z Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych i Obszarów Natura 2000 Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych
– Waldemar Kuśmierczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone