SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Międzyrzec, cz. 2

Uroczystość odsłonięcia nowego kopca w Żerocinie, 15 sierpnia 2000; z Archiwum Adama Szulika

Pierwszy kopiec, poświęcony pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego w Żerocinie (gm. Drelów, pow. radzyński) usypany i odsłonięty w nieco ponad rok od jego śmierci – dnia 15 sierpnia 1936 roku. Na uroczystość przybyły rzesze mieszkańców wsi i okolic, o czym zaświadcza pamiątkowe, archiwalne zdjęcie. Kopiec miał upamiętnić nie tylko samą postać współtwórcy polskiej niepodległości, ale też całej I Brygady Legionów, która przemaszerowała przez tereny południowego Podlasia w 1915 roku. Do dziś historycy – regionaliści oraz patrioci lokalni uważają to wydarzenie za jedno z ważniejszych dla tego regionu.

Kopiec powstał z inicjatywy nauczyciela żerocińskiej szkoły powszechnej Józefa Szweda, a plac pod kopiec ofiarował brat gospodarza międzyrzeckich dóbr – Artur hr. Potocki. W okresie komunizmu, w latach 50. kopiec zlikwidowano. Po latach, w roku 1999 z inicjatywy Adama Szulika, ówczesnego wójta gminy Drelów, a przy udziale wielu innych osób, powstał Komitet, który wyznaczył sobie cel ponownego usypania kopca ku czci Piłsudskiego i I Brygady Legionów. I tak też się stało, uroczyste odsłonięcie nowego kopca (ale nawiązującego do tradycji tego pierwszego) nastąpiło 15 sierpnia 2000 roku.

Historię tę w audycji opowiedział Adam Szulik, ówczesny wójt Drelowa, a obecnie sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec oraz Tomasz Bieniek, sołtys Żerocina.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone