SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Chotyłów, cz. 2

Łoś, gatunek chroniony (obowiązuje ciągle moratorium na odstrzał łosia, o likwidację czy zawieszenie którego wnioskują od lat specjaliści) robi w tej chwili największe szkody w lasach; źródło: Wikipedia

Polska ma poważne sukcesy w ratowaniu i rozwoju populacji ginących gatunków zwierząt, bytujących w lasach, jak np. żubrów. Niektórych z nich w obecnej sytuacji jest już za dużo i stanowią poważny problem. Specjaliści wiedzą i mówią o tym coraz dobitniej. Leśnicy, jak też naukowcy monitorują to zagadnienie (np. poprzez coroczną inwentaryzację oraz śledzenie trasy wędrówek zwierząt), ale na bieżąco to właśnie leśnicy oraz myśliwi muszą – w sposób zgodny z prawem, gdyż chodzi o gatunki najczęściej chronione – radzić sobie ze zwiększoną liczbą zwierząt. Z powyższych powodów w programie mówimy: o gospodarce łowieckiej (czym jest, jakimi przepisami musi się ona kierować), jak też o konkretnych gatunkach zwierząt, których nadmiar obserwujemy.

Najpoważniejsze szkody w lesie czynią w tej chwili łosie, są też one niebezpieczne dla człowieka w sytuacji, gdy coraz częściej wychodzą ze swego naturalnego środowiska. Powodują wypadki samochodowe w miastach czy na przedmieściach, zaś w lesie zjadają np. młode pędy drzew lub też obgryzają korę. Nie mają one naturalnych wrogów, gdyż ze względu na swoje rozmiary i poczucie własnej siły, nie boją się nawet wilków, które jako drapieżniki w sposób naturalny mogłyby regulować liczebność populacji.

Inne zwierzęta, których populacja się rozrosła nadmiernie, to bóbr, jeleń, sarna i oczywiście dzik. Najłatwiej jest uregulować populację sarny, gdyż porusza się ona na dość ograniczonym terenie, łosie z kolei są wędrowcami i nigdy nie wiadomo, gdzie je można spotkać. Wzrost populacji, z powodu wyrządzanych szkód przez te zwierzęta, generuje coraz wyższe koszty, którymi musi sprostać budżet państwa poprzez np. odszkodowania dla rolników i zabezpieczenia chociażby tzw. młodników w lasach.

Jak problem wzrostu populacji wymienionych gatunków zwierzyny wygląda na przykładzie Nadleśnictwa Chotyłów, mówią: Piotr Musiał, nadleśniczy oraz Artur Soszyński, starszy specjalista ds. gospodarki łowieckiej w Nadleśnictwie Chotyłów.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone