Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kiedy Skarbówka ima się pomocy wróżbitów… to wiedzcie, że coś się dzieje! A kiedy wróżbici okazują się skuteczni, tooo… no to już nie wiem, co powiedzieć. W każdym razie białostockim inspektorom podatkowym udało się, jak to się czasem mówi, złapać dwie pieczenie za jeden ogon… czyyy jakoś tak. W każdym razie był to najgenialniejszy zakup kontrolowany w historii tej służby publicznej…
Nieszczęsna ezoteryczna spółdzielnia usługowa, którą wzięli na cel inspektorzy, oferowała szeroką gamę usług po przystępnej cenie – w tym takie, których próżno by szukać na całkiem skądinąd konkurencyjnym rynku rynku przepowiedni. Ot, choćby auspicje…
Trzeba było tylko dostarczyć materiał. Urzędnicy zwrócili się po pomoc do pograniczników, którzy na granicy z Kaliningradem przechwycili ostatnio osobliwy podarunek. Po pierwsze – komuś tu się chyba święta pomyliły… A po drugie: po co komu od razu pół tony karpia?!? Do koszyczka wielkanocnego???
Tak czy siak, dzięki współpracy służb próbka kontrabandy trafiła na stół wróżbitów, a pracownik Skarbówki (incognito!) zażądał przeprowadzenia inauguracji… A kiedy oczom zgromadzonych ukazały się pierwsze skarby, sprawa nabrała kompletnie innego wymiaru…
Swoja drogą, czy jasnowidze nie powinni tego zawczasu przewidzieć?!? Nie dość, że oszuści, to jeszcze naciągacze!!!
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1422)
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
04.07.2023
-
49 min 43 s
-
-
Zagadka lateralna: Grzebień niezgody
Grzebień niezgody
Wizyta u fryzjera może być przyczyną stresu. Zwłaszcza, jak krzywo ostrzyże. I chodzi potem człowiek taki krzywo ostrzyżony i wygląda jak trzy i pół zza krzaka… Ale żeby od razu zamieszki?!? No cóż… w niektórych miejscach porządny grzebień to jest instytucja powiedziałbym nawet święta! I jak ktoś rękę podniesie na taki grzebień, to wojna gotowa! Zwłaszcza na Sycylii!!!
I to właśnie dlatego pewnego fryzjera z Piana degli Albanesi na Sycylii ochrania teraz oddział Karabinierów. Tenże ów golibroda – lokalny działacz ateistycznej przybudówki Komunistycznej Partii Włoch – podejrzany jest przez miejscową ludność o zbrodnię doskonałą – zamach na wolność religijną w całej eparchii. Co prawda każdemu niby może się zdarzyć błąd w sztuce… ale miejscowi Arboresze wietrzą w tym spisek sił wrogich Kościołowi (italoalbańskiemu – dodajmy).
Coś w tym musi być, bo do Wielkanocy zostało ledwie półtora tygodnia, a terapia sprowadzonych aż z Rzymu dermatologów nie przynosi rezultatów. Tylko że od Mezzojuso po Corrleone wszędzie na domach wiszą już transparenty. Jedne z cytatami z Biblii, inne – z „Kapitału” Marksa…
Najlepszy dowód na to, że także i łysi czasem potrzebują grzebienia…
PS.: I co ja zrobię, że po polsku ów kraj się nazywa Włochy??? :D
-
27.06.2023
-
48 min 46 s
-
-
Technologie ważne dla rynku akumulatorów i przydomowych magazynów energii
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali technologie ważne dla rynku akumulatorów i przydomowych magazynów energii. Pomogą one producentom tych urządzeń uniezależnić się od dostawców drogich i rzadkich surowców: kobaltu, niklu, litu oraz grafitu.
Gościem Łukasza Badowskiego był dr hab. Marcin Molenda, prof. UJ, Kierownik Zespołu Technologii Materiałów i Nanomateriałów Zakład Technologii Chemicznej, Rada Klimatyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Rady Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii „PolStorEn”, Uniwersytet Jagielloński- Wydział Chemii.
-
27.06.2023
-
49 min 18 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd ciekawostek naukowych z minionego tygodnia zaprasza Łukasz Badowski.
-
27.06.2023
-
49 min 55 s
-
-
Zagadka lateralna
U muszki owocówki gen, zwany ‘sfinks’ (technicznie to jest niekodujące RNA, ale już dajmy spokój szczegółom…) ponoć wpływa na zachowania męskich osobników. Rzekomo zalecają się oni częściej do przedstawicieli tej samej płci… ale po co się zalecają? Tego już naukowcy nie powiedzieli…
U ludzi nikt jeszcze takiego genu nie znalazł. Co wcale nie znaczy, że sfinksy nie istnieją, i tym bardziej nie implikuje, że mogą wpływać na podwyższone zainteresowanie jednych mężczyzn innymi mężczyznami…
Na przykład ostatnio w Czechach taki jeden mężczyzna zalecał się do innego mężczyzny… A wyszedł z tego bardziej czeski film. Doszło co prawda do wymiany papierosów i ognia - normalnie podręcznikowo jak w materiałach służb. Ale przecież jak jest sfinks, to musi być też jakaś zagadka! Wiecie… taka, że albo zgadniesz, albo giniesz… No i się okazało, że próba wypadła niepomyślnie i sfinks o mały włos by kogoś pozbawił życia…
A przecież to było nieporozumienie! Takie tam męskie sprawy… Nikt niczego złego na myśli nie miał! A już na pewno nie nielegalnego!!! Nielegalny sfinks… no jakby się czeska policja dowiedziała…
-
20.06.2023
-
49 min 54 s
-
-
Nowe badania dotyczące komarów
Popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków."Pomaga" niektórym wirusom przezimować. O tym czym opowiadał dr. hab. Łukasz Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z autorów nowych badań dot. komarów.
-
20.06.2023
-
51 min 47 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
20.06.2023
-
49 min 49 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Serce rzeźnika
Czasem się mówi, że “człowiek człowiekowi wilkiem”. A rzeźnik rzeźnikowi?
Zacznijmy od podstaw: rzeźnicy to bardzo uczuciowi ludzie. Emocjonalni, pełni sprzeczności… Jak już się pokochają – to na zabój! I to nawet dosłownie. Zdrady żadnej nie zniosą, a sięgną po każdy możliwy środek, by się odegrać… W tym wypadku słowo “odegrać” należy rozumieć dosłownie!
Bo właśnie w Antwerpii wybuchł na tym tle niemały skandal. Wieść gruchnęła, że pewien – działający od stu dwudziestu lat w jednym miejscu – rodzinny zakład rzeźnicki zmienia właściciela, a belgijscy koneserzy stracą wyborne źródło świeżej jagnięciny (na rzecz – dodajmy – innych specjałów).
Ponieważ każda akcja wymaga odpowiedniej reakcji, na placu przed rzeczonym przybytkiem doszło i do akcji, i reakcji. Po jednej stronie – dwa fartuchy rzeźnickie o wartości sentymentalnej. Po drugiej – sentymentalny Chopin. Konkretnie koncert fortepianowy f-moll.
I to właśnie Chopin uratował całą sytuację. Gdyby nie on – a konkretnie Larghetto z tegoż koncertu – rzecz poszła by na noże. A ponieważ stara miłość – jak nóż rzeźnicki – nie rdzewieje, zakład pozostanie tam, gdzie był.
A czekoladki to sobie fabryka może wsadzić… Państwo wiedzą, gdzie!
-
13.06.2023
-
53 min 29 s
-
-
Meteoryt księżycowy znaleziony na Antarktydzie
Gościem Łukasza Badowskiego była prof. Monika A. Kusiak, geochemiczka i mineralożka z Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. Z zespołem naukowców z NASA i Korei bada meteoryt księżycowy znaleziony na Antarktydzie.
-
13.06.2023
-
52 min 57 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
13.06.2023
-
52 min 43 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
Wakacje na Mazowszu
490 odcinków -
Na psa urok
18 odcinków„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację
-
Pan od przyrody
412 odcinkówAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.