SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z innej planety: nowe technologie a medycyna

fot. KG/RDC

– Z roku na rok widać postęp, w szczególności w Etiopii, która rozwija się bardzo dynamicznie, więc to wszystko, te owoce nauki, które tam spływają, jak najbardziej zmieniają tamtą rzeczywistość – mówi Kamil Ewertowski z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W dziedzinie dziedzinie medycyny i fizjologii nagrodę Nobla 2015 otrzymali William C. Campbell i Satoshi Omura (za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie) oraz Youyou Tu (za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii).

Akurat ze składnika tego leku, za który została przyznana nagroda Nobla, chciałbym korzystać jak najmniej, bo bierze się go w momencie zachorowania – mówi Kamil Ewertowski.

Nowe technologie, nowe terapie

Kamil Ewertowski podkreśla, że wraz z wprowadzaniem nowych technologii widać zmiany w życiu ludzi.

Z roku na rok widać postęp, w szczególności w Etiopii, która rozwija się bardzo dynamicznie, więc to wszystko, te owoce nauki, które tam spływają, jak najbardziej zmieniają tamtą rzeczywistość – mówi.

Zmienia się stolica Etiopii i mentalność ludzi, choć, jak podkreśla Kamil Ewertowski, jest to długotrwały proces. Natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej w regionach rolniczych.

Różnica (…) jest ogromna. To czasami są jakby dwa światy – mówi.

Powrót do korzeni

Jak tłumaczy Kamil Ewertowski w kwestiach zdrowotnych „dużo zależy od organizacji międzynarodowych, które tam działają”.

Tu wchodzi zapotrzebowanie na leki, specjalistów, których w tych regionach nie ma (…). Czasami ta sytuacja jest dramatyczna, aczkolwiek to się zmienia – mówi.

Podkreśla, że mimo tego, iż ludzie wyjeżdżają za granicę, np. na studia, to „chcą wracać do swoich krajów”.

To nie jest tak, że chcą wyjeżdżać na tą globalną, bogatszą północ (…). Tak naprawdę oni są najlepszymi osobami, które mogą tę wiedzę przekazać. Znają lokalne przyzwyczajenia, kulturę, problemy i potrafią je zdefiniować dużo lepiej niż my – mówi Kamil Ewertowski.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone