SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z archiwum RDC: wesele na Kurpiach

Antonina Sadłowska i Piotr Puławski, czołowa para taneczna Zespołu „Kurpianka” w Kadzidle

Ze wspomnień redaktora Józefa Sobieckiego: „Dźwiękowe ścieżki pamięci” Część I – Kurpie

W popularnym miesięczniku „Radio i świat” we wrześniu 1953 roku ukazała się informacja:

„Do stanu małżeńskiego wybierają się Jadwiga Mydło i Henryk Kaczyński… Jedziemy zatem na tradycyjne wesele do Kurpiów, do Kadzidła. Całą uroczystość urządził tamtejszy zespół świetlicowy, prosząc by jedynym świadkiem zawieranego związku był radiowy mikrofon. Jednak ten świadek okazał się bardzo niedyskretny i wypaplał wszystko co usłyszał na całą Polskę. 16 sierpnia 1953 roku słuchacze Polskiego Radia usłyszeli kurpiowskie pieśni weselne, dowcipne przyśpiewki i dźwięki skocznych tańców… Główną mistrzynią ceremonii, czyli cepcarką była Aleksandra Bakułowa, swatem niezapomniany Stanisław Sobiech..”

Warto w tym miejscu przypomnieć, że premiera „Wesela na Kurpiach” według ks. Władysława Skierkowskiego odbyła się 10 marca 1928 roku, w Teatrze Płockim, a 13 lipca tegoż roku przedstawienie to transmitowało Polskie Radio. Fragmenty wesela kurpiowskiego, w oparciu o moje nagrania archiwalne wielokrotnie prezentowano w programie Polskiego Radia RDC, a jesienią 1997 roku, w 70 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego przeprowadzono transmisję „Wesela na Kurpiach” z Filharmonii Narodowej.

U panny młodej

W roku 1973, red. Feliks Kidawa – mój starszy radiowy kolega – znając moje zainteresowanie Kurpiami przypomniał o 20 rocznicy tego historycznego wydarzenia, jakim było nagranie wesela kurpiowskiego w Kadzidle. Dowiedziałem się wtedy, że panna młoda (Jadwiga Mydło), która po kilku latach pobytu w Stanach Zjednoczonych powróciła do rodzinnego Baranowa, może się z nami spotkać. Wyruszyliśmy wspólnie z Józefem Mrozem i Piotrem Puławskim do Baranowa, gdzie spotkaliśmy się z panną młodą.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone