SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z archiwum RDC: Karniewiacy

Roman Kuśmierski, harmonista i kierownik zespołu „Karniewiacy” 1997r. ze zbiorów Józefa Sobieckiego

Jana i Jadwigę Panfilów we wsi Żabin w gminie Karniewo poznałem latem roku 1974. Zespół „Karniewiacy” występowali wtedy na dożynkach we wsi Młynarze. Po raz pierwszy podziwiałem wtedy, jak niezmordowanie, przez blisko pół godziny, 8 par tańczyło „kontro” – taniec bardzo popularny na Północnym Mazowszu, w okolicach Ciechanowa, Mławy, Makowa Mazowieckiego.

Jesienią tegoż roku razem z red. Bożeną Helbrecht odwiedziliśmy dom Jadwigi i Jana Panfilów w Żabinie, pod Karniewem. Stawili się również w komplecie członkowie zespołu. Zaczęła się prawdziwa zabawa, przy obficie zastawionym stole. Muszę przyznać, że ludzie na wsi potrafili się wtedy bawić. Były to czasy umownie nazwane „epoką wczesnego Gierka”, kiedy mieszkańcom wsi żyło się nieźle. Wtedy pojawiły się na polach nie tylko traktory „Ursusy”, ale także kombajny „Bizon” z Płockiej Fabryki Maszyn Żniwnych. Import pasz z zagranicy i to na dużą skalę, pozwolił na rozwój hodowli bydła, trzody i drobiu… U Panfilów był już własny ciągnik, a w chlewni kilkadziesiąt tuczników. Może właśnie to sprawiło, że zespół „Karniewiacy” przeżywał drugą młodość. Ludzie mieli powód do zadowolenie i czas na zabawę.

– Nasz zespół powstał jeszcze przed wojną w roku 1928, bo nasza wieś była nawiedzona myślą ludową. We wsi działa Związek Młodzieży Wiejskiej „Wici”. Zespół założyli ludzi, którzy znali dawne pieśni i tańce naszego regionu – powiedział mi wtedy Jan Panfil. Razem z żoną prowadzimy 18 – hektarowe gospodarstwo. Dorobiłem się już ciągnika i dlatego teraz szybciej wykonuję prace polowe i mamy trochę czasu aby potańczyć, pośpiewać w towarzystwie sąsiadów.

Srebrne wesele Jadzi i Jana Panfilów

Po kilku miesiącach Jadwiga i Janek Panfilowie zaprosili nas na swoje srebrne wesele. Przybyli niemal wszyscy członkowie zespołu „Karniewiacy”, którzy przypomnieli dawne zwyczaje, piosenki i tańce weselne. Niestrudzenie przygrywała kapela. Powodzeniem cieszyła się piosenka „Srebrne wesele” w wykonaniu Jerzego Połomskiego, odtwarzana na gramofonie „Bambino”. Z okazji tego wydarzenia było świniobicie, a na stołach znalazła się nie tylko pachnąca kiełbasa, ale także kaszanka, salcesony, baleron, smakowity boczek wędzony i szynka. Przygotowano ogromy gar flaków i bigosu. Przy dźwiękach kapeli bawiono się do białego rana. Reportaż ze srebrnego wesela nadaliśmy po kilku dniach w naszym programie. Słuchała go cała wieś.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone