Kobiecy wieczór
W audycji gościmy silne, zdeterminowane, odważne i mądre kobiety, w życiu których wydarzyło się coś niezwykłego
Trwa konkurs Świat Przyjazny Dziecku XXIII, najstarszy tego typu Konkursu wykreowany przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. To ogólnopolska organizacja pożytku publicznego od 43 lat obecną w przestrzeni publicznej, która zajmuje się kompleksowym wsparciem dzieci i ich rodziców oferując szeroki zakres bezpłatnych usług, w tym terapię psychologiczną, mediacje oraz porady prawne i pedagogiczne.
Gość: Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz z Zarządu Krajowego KOPD
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Wokół książki „Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne” autorstwa Marii Mazurek, dziennikarki, współautorki książek popularnonaukowych, która w rozmowach ze specjalistami bada, czym są choroby autoimmunologiczne: jak je oswoić, zrozumieć, złagodzić ich objawy i nauczyć się z nimi względnie normalnie żyć.
08.09.2024
44 min 39 s
Teorię przywiązania, inaczej naukę o tworzeniu więzi z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, opisał brytyjski psychiatra i psychoanalityk John Bowlby w latach 50. ubiegłego wieku. Twierdził, że sposób, w jaki opiekunowie zaspokajali nasze potrzeby w okresie niemowlęctwa, ma bezpośredni wpływ na relacje w życiu dorosłym. John Bowlby wyróżnił trzy podstawowe style przywiązania: lękowo-ambiwalentny, lękowo-unikający i bezpieczny. Poszczególne przypadki rozkodowała słuchaczom psycholog Maria Rotkiel.
08.09.2024
44 min 05 s
Blisko 6 tysięcy Polek umiera na nowotwory: raka jajnika, raka szyjki macicy czy raka endometrium. Wszystko to z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby.
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, a to dobry moment na przyjrzenie się swojemu zdrowiu – apeluje dr. n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
04.09.2024
19 min 33 s
Teatr 21 jest obecny na kulturalnej scenie Warszawy już od 2005 roku.
Założony początkowo jako amatorska grupa działająca przy szkole specjalnej, ewoluował w stronę profesjonalnego teatru zatrudniającego aktorów i aktorki z niepełnosprawnościami, głównie z zespołem Downa i spektrum autyzmu.
O nowym sezonie i repertuarze Centrum Sztuki Włączającej Teatru 21 opowiadała Aleksandra Mahmud,
04.09.2024
10 min 26 s
O programach „Krok do domu” i „Schronienie i wsparcie” ( „Schronienie i Wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności i obywateli Ukrainy w ramach Programu Najmu Społecznego”) – założenia przedstawiła Agnieszka Gusińska z Fundacji Habitat for Humanity Poland
01.09.2024
16 min 01 s
O badaniu poświęconemu zjawisku „phubbingu rodzicielskiego”, czyli o sposobie korzystania z smartfonu przez rodziców i wpływie na funkcjonowanie psychiczne dziecka. Temu problemowi przyjrzał się zespół lubelskich naukowców, a projekt został zrealizowany w latach 2022/ 2023, na grupie 180 uczniów szkoły średniej w wieku od 14 do 20 lat. Wyniki prac przybliżyła prof. Aneta Przepiórka – kierownik zespołu badawczego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II
01.09.2024
17 min 59 s
Gość: Małgorzata Karolina Piekarska, Muzeum Niepodległości
01.09.2024
18 min 09 s
Gość: Alicja Wancerz-Gluza, Fundacja Ośrodka KARTA
01.09.2024
22 min 11 s
„Wiosłuj Ramię w Ramię dla Pełnosprawności z Fundacją Otwarte Ramiona i wspieraj osoby z uszkodzonymi kończynami górnymi!” — to hasło wrześniowej akcji Fundacji, która aktywnie od 2000 roku wspiera zmagania osób z dysfunkcjami i urazami, na początku tylko kończyn górnych, a dziś także z wadami wrodzonymi, rozległymi urazami oraz chorobami genetycznymi. Do wzięcia udziału w przedsięwzięciu zapraszały Magdalena Buszko i Magdalena Wojcieszek, koordynatorka wolontariatu z „Otwarte Ramiona Fundacji Splotu Ramiennego”.
28.08.2024
13 min 14 s
Dziś kontynuujemy temat urazów, z którymi zmagać się może każdy z naszej rodziny o każdej porze roku. Jednak po wakacjach gabinety są pełne nowych pacjentów z dolegliwościami spowodowanymi często nieznajomością własnego ciała, gdy przeceniamy swoje możliwości, biegając, czy jeżdżąc na rowerze. Poradami podzielił się w audycji dr n. med. Paweł Adamczyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
28.08.2024
16 min 55 s
PODCASTY
W audycji gościmy silne, zdeterminowane, odważne i mądre kobiety, w życiu których wydarzyło się coś niezwykłego
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY