Historie z szuflady
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
„…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”– to tytuł filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Fundację Filmową CO SIE MOVIE. W Powstaniu Warszawskim po stronie polskiej został sformowany pluton, w którym walczyli niesłyszący żołnierze.
Gośćmi audycji byli Bartłomiej Grzegorczyk, twórca filmu i Adam Hlebowicz dyrektor, Biura Edukacji Narodowej IPN.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
O 14. akcji „Stypendium na dobry początek” Fundacji Świętego Mikołaja – stypendiach dla zdolnych dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin opowiadała Antonina Grządkowska z Fundacji.
05.10.2024
19 min 42 s
Badania pokazują, że większość ludzi ćwiczy narzekanie regularnie, jednak najczęściej tej umiejętności nie docenia. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na tą czynność, docenić ją i wynieść do rangi sztuki, o czym opowiadali Grzegorz Porzeziński i Katarzyna Wińska ze Środowiskowego Domu Samopomocy - Żoliborz
05.10.2024
15 min 52 s
O Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowa Jak Feniks z popiołów - w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i wernisażu wystawy Janusza Trzebiatowskiego Tryptyk Warszawski. Cykl Rzeka.
Nasz gość, dr Jacek Konik jest głównym organizatorem zarówno konferencji naukowej o Powstaniu Warszawskim, jak i kuratorem wystawy Janusza Trzebiatowskiego, kierownikiem Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie
05.10.2024
17 min 17 s
O koalicji rzeczniczej, która łączy ponad 20 organizacji pozarządowych, ekspertów, społeczników zajmujących się na co dzień problematyką bezdomności, wykluczenia mieszkaniowego i ubóstwa, w kontekście kryzysu sytuacji mieszkaniowej w Polsce opowiadała Karolina Więckiewicz, specjalista ds. rzecznictwa Fundacja Habitat for Humanity Poland
05.10.2024
23 min 50 s
O stypendiach m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, o które mogą ubiegać warszawscy uczniowie i studenci, którzy mimo nienajlepszej sytuacji materialnej w rodzinie odnoszą sukcesy sportowe, artystyczne, naukowe lub są zaangażowani w wolontariatach. Szczegóły przekaże Bartłomiej Miąsko, specjalista ds. stypendiów w Centrum Myśli JP II
22.09.2024
19 min 06 s
26 września Politechnika Warszawska organizuje Dzień Popularyzacji Matematyki (zapisy już są otwarte), na który także zaprosiła wielu pasjonatów nauki m.in. twórców łamigłówek, o których opowiedziała Danuta Marciniak podkreślając, że nie tylko wspierają one logiczne myślenie, wpływają na mózg dzieci, ale także dorosłych pomagając np. wyjść z depresji.
22.09.2024
16 min 25 s
O życiu z pasją opowiedziały Miłka Raulin, polska himalaistka i podróżniczka oraz Aleksandra "Ola" Trzaskowska, narciarka, motocyklistka enduro i obieżyświat. Zaprosiły też na Siłę Marzeń Festiwal Przygody, który odbędzie za tydzień w Ursynowskim Centrum Kultury "Aletrnatywy" w Warszawie.
22.09.2024
17 min 49 s
Gościem Kingi Michalskiej był Piotr Otrębski.
22.09.2024
19 min 10 s
Od nowego roku szkolnego szkoły podstawowe w Polsce mają możliwość skorzystania z warsztatów edukacyjnych „Uważność Twoją Mocą!”, które mają pomóc w wspieraniu kondycji psychicznej dzieci w wielu aspektach ich życia.
Warsztaty prowadzone są nieodpłatnie przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, a szkołę może zgłosić każda pełnoletnia osoba - dyrektor, nauczyciel oraz rodzic. Lekcje dostępne są stacjonarnie oraz on-line.
O szczegółach opowiedziały edukatorki:
18.09.2024
19 min 53 s
Zbliża się VI Ogólnopolski Konwent "Współpraca Międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego", ale zanim to nastąpi Aleksandra Kieres podsumowała na naszej antenie działalność swojej organizacji i stan bezpieczeństwa na drogach zebranych przez Ogólnopolską Fundację "Nadzieja" Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.
18.09.2024
20 min 36 s
PODCASTY
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
Audycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.
Magazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.